Süper Lig'in 15. haftasında gerçekleşen ve 1-1 beraberlikle sonuçlanan MKE Ankaragücü-Çaykur Rizespor maçının bitiş düdüğüyle birlikte olaylar çıktı. MKE Ankaragücü Kulübü Başkanı Faruk Koca, maç sonrasında hakem Halil Umut Meler'e saha içinde yumruklu saldırıda bulundu. 

YUMRUKTAN SONRA TEKME

Bu saldırının ardından iki şahsın, yerdeki Halil Umut Meler'in kafasına tekme attığına dair görüntüler ortaya çıktı.

Maç, Ankaragücü'nde Ali Sowe ve Rizespor'da Emir Han Topçu'nun kırmızı kart görmesiyle sertleşmişti.

Polis, hakemlerin çevresinde güvenlik önlemleri alarak olayların büyümesini engelledi.

Maç sonrası yaşanan bu şiddet olayları futbol camiasında geniş yankı uyandırdı.

MELER, HASTANEYE KALDIRILDI

Hakem odasına gelen Halil Umut Meler, daha sonra sedyeyle ambulansa götürüldü.

Meler'in tedavisi hastanede devam ediyor.

ADLİ SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Adalet Bakanı Tunç, X hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, "MKE Ankaragücü-Çaykur Rizespor karşılaşmasının bitiminde maçın hakemi Halil Umut Meler’e yönelik saldırının gerçekleştiği olaylarda sorumluluğu bulunanlar hakkında gerekli adli soruşturma başlatılmıştır." dedi. 

Bakan Tunç, tüm şüphelilerin tespiti, mevcutlu olarak savcılıkta hazır edilmeleri için Ankara Emniyet Müdürlüğüne gerekli talimatın verildiğini de açıkladı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DAN KINAMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Meler'e yönelik saldırıyı kınadı. 

Erdoğan açıklamalarında şu ifadelere yer verdi: 

"Bu akşam oynanan MKE Ankaragücü-Çaykur Rizespor müsabakası sonrasında hakem Halil Umut Meler’e yapılan saldırıyı kınıyor, kendisine geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. 

Spor, barış ve kardeşlik demektir. Spor şiddetle bağdaşmaz. Şiddetin Türk sporunun içinde barınmasına asla izin vermeyeceğiz."

TFF'DE OLAĞANÜSTÜ TOPLANTI

MKE Ankaragücü-Çaykur Rizespor maçının ardından hakem Halil Umut Meler'e yapılan saldırı nedeniyle TFF Yönetim Kurulu, olağanüstü toplanma kararı aldı.

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, "Bu gece Türk futboluna utanç dolu bir yumruk atıldı. Bu olaya karışan herkes bunun bedelini ödeyecek." açıklamasını yaptı. 

BAKAN BAK: SALDIRIYI ŞİDDETLE KINIYORUM

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, sosyal medyadan yaptığı açıklama ile saldırıya tepki gösterdi:

"MKE Ankaragücü-Çaykur Rizespor karşılaşmasının sonunda maçın hakemi Halil Umut Meler’e yönelik gerçekleştirilen saldırıyı şiddetle kınıyorum. Sporun ruhuna ve Türk futboluna asla yakışmayan bu görüntüleri sahalarımızda görmek istemiyoruz."

İÇİŞLERİ BAKANI YERLİKAYA: YAŞANAN BU ÜZÜCÜ OLAYIN TAKİPÇİSİYİZ

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya da saldırıya tepki göstererek, hakem Meler'e geçmiş olsun dileklerini belirtti. 

"MKE Ankaragücü-Çaykur Rizespor karşılaşmasının sonunda hakem Halil Umut Meler’e yönelik gerçekleştirilen saldırıyı şiddetle kınıyorum. Barışın ve dostluğun zemini olan yeşil sahalarımızda bu tür olaylar kabul edilemez. Yaşanan bu üzücü olayın takipçisiyiz. Türk hakemliğini yurt dışında da başarıyla temsil eden hakemimiz Halil Umut Meler’e geçmiş olsun dileklerimi sunuyorum."

FARUK KOCA TEDAVİSİNİN ARDINDAN GÖZALTINA ALINACAK

Bakan Yerlikaya, Hakem Meler'e saldıran Ankaragücü Kulübü Başkanı Koca'nın emniyet gözetiminde hastanede tedavi gördüğünü, tedavi sonrası gözaltı işlemi gerçekleştirileceğini bildirdi.

ANKARA VALİSİ ŞAHİN: YAKIŞMADI ANKARA’YA

Ankara Valisi Vasip Şahin de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Yakışmadı Ankara’ya, Ankaragücü’ne. Sorumlular hakkında yasal gereği yapılacak." dedi.

Editör: Ferhat Erdemir