Hamas-İsrail arasındaki çatışmalar Ortadoğu'da siyasi dengeleri de değiştiriyor. İsrail'in Gazze'ye yoğun saldırıları Suudi Arabistan'ı politika değişikliğine itti.

AFP ajansı ve İsrail gazeteleri, Suudi Arabistan'ın İsrail'le ilişkilerini normalleştirmek için yürüttüğü görüşmeleri askıya aldığını duyurdu. Suudi Arabistan'ın kararıyla ilgili Amerikalı yetkilileri bilgilendirdiği belirtiliyor.

Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed Bin Selman geçen ay bir Amerikan televizyonuna verdiği demeçte İsrail ile anlaşmaya her geçen gün yaklaştıklarını söylemişti.

İsrailli haham iki bölgeyi hedef gösterdi: O toprakların tamamı bizim İsrailli haham iki bölgeyi hedef gösterdi: O toprakların tamamı bizim

İsrail dışişleri bakanı Eli Cohen de, anlaşmanın taslak metni üzerinde 2024'ün ilk aylarında uzlaşabileceklerini söylemişti.

Şimdi bu görüşmelerin ve takvimin rafa kalktığı belirtiliyor.

Müslüman dünyasında Gazze'ye saldırılarla ilgili oluşan hassasiyet nedeniyle bu kararı alan Riyad yönetimi, İran ile yakınlaşma konusundaysa bu hafta içi dikkat çeken bir adım attı.

Suudi Velihat Prensi Muhammed Bin Selman, İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ile ilk kez telefonda görüştü.

Yapılan açıklamada Suudi Arabistan'ın bölgede gerilimin azaltılması için maksimum çaba harcadığı belirtildi.

ABD ve İsrail basınında, Hamas saldırılarının arkasında İran olduğu ve saldırıların Suudi Arabistan ile İsrail'in ilişkilerini normalleştirme çabalarını sekteye uğratmak için düzenlendiği yönünde yorumlar çıkmıştı.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, bu hafta içinde Suudi Arabistan ile İsrail arasındaki normalleşme çabalarının rafa kaldırılmadığını ancak önceliğin daha acil meselelere verildiğini söylemişti.

ABD'nin Suudi Arabistan'a Hamas'ın saldırılarını kınaması için baskı yaptığı ancak Riyad'ın bunu kabul etmediği belirtiliyor.

İran'ın Ortadoğu'daki çatışmalara müdahil olmasının Suudi Arabistan ve diğer körfez ülkelerinin en büyük endişesi olduğu yorumları yapılıyor.