Adaylığını duyurmasının ardından HDP'den peş peşe tebrik mesajları alan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, 18 Mart Cumartesi günü HDP'yi ziyaret edeceği duyurulmuştu. Ziyaretin zamanlamasına tepki geldi. Çünkü 18 Mart, Çanakkale zaferinin yıldönümü, Şehitler Günü ve Zeytin Dalı Harekatı'nda Afrin'in terör örgütü PKK/YPG'den temizlendiği gün. Tepkilerin ardından CHP, ziyaret gününü değiştirmeyi gündemine aldı. HDP ise ziyaretin ertelendiğini açıkladı.

6'LI KOALİSYONUN ADAYI KILIÇDAROĞLU HDP'YE GİTTİ
Bugünse 6'lı koalisyonun Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyet HDP'yi Meclis'te ziyaret etti.
Kılıçdaroğlu'nu HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve Mithat Sancar karşıladı. Görüşme basına kapalı şekilde yapıldı.

GÖRÜŞME 1 SAAT SÜRDÜ
TBMM'deki pazarlık görüşmesi 1 saat sürdü. Görüşme sonrası Genel Başkanlar bir açıklama yaptı.

6'lı koalisyonun Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM'deki pazarlık sonrası ilk açıklamayı yapan isim oldu. Pervin Buldan'ı sağına, Mithat Sancar'ı soluna alan Kılıçdaroğlu, hukuk devleti, sosyal devlet, temel hak ve hürriyetler gibi ifadeler kullandıktan sonra konuyu yerel yönetimlere getirdi.

HDP'nin talebi olan, 'Kayyum uygulamasının kaldırılması' konusunda görüşünü açıklayan Kılıçdaroğlu, "Kayyum uygulamasını doğru bulmuyoruz. Seçimle gelen seçimle gitmeli." dedi. Güney Doğu'daki HDP belediye başkanlarının görevden alınanlarının tamamının teröre finansman ve lojistik sağladığı ispatlanmıştı. Kılıçdaroğlu, teröre destek veren belediye başkanlarının bile görevden alınmasının yanlış olduğunu ifade ederek, HDP'nin ilk şartına boyun eğdiğini gösterdi.

'KÜRT SORUNU' SÖZLERİ
Kılıçdaroğlu, terörle arasına mesafe koyamayan HDP'nin kapatılması için açılan davaya karşı olduğunu söylerken, Kürt sorununun çözümünü Meclis'te sağlayacaklarını söyledi. Kılıçdaroğlu, anadilde eğitime de sıcak baktıklarını sözlerine ekledi.

PERVİN BULDAN: YAPILACAKLARI İSTİŞARE ETTİK
HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, gelecek seçimler sonrasında neler yapılması gerektiğini istişare ettiklerini söyledi. Buldan, Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarında ifade ettiği konuları konuştuklarını bildirdi.

MİTHAT SANCAR: 1-2 GÜN İÇİNDE KAPSAMLI BİR AÇIKLAMA YAPACAĞIZ
HDP'nin bir diğer Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ise, "Kemal Kılıçdaroğlu'nun ziyaretini değerli buluyoruz. Bizler yapıcı bir görüşme gerçekleştirdik. Meclis'te bu görüşmeyi yapmamızın amacı da, çözüm adresi olarak TBMM'yi görmemizdir. Geniş toplumsal bir mutabakat ile sorunlar çözülebilir. Görüştüklerimizi kurullarımıza taşıyacağız. İttifak güçlerimiz ile gelişmeleri paylaşacağız. Kamuoyuna 1-2 gün içinde daha kapsamlı bir açıklama yapacağız." ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları sırasında pek çok konuda koalisyonun HDP ile aynı düşündüğünü belirtmesi, sık sık 12 maddelik mutabakat metnini hatırlatması, HDP'nin Kılıçdaroğlu'nu desteklemeye sıcak baktığı şeklinde yorumlandı.

PERVİN BULDAN DÜN TERÖRİSTBAŞI ABDULLAH ÖCALAN'A ÖZGÜRLÜK İSTEMİŞTİ
HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Kılıçdaroğlu ile görüşmeden bir gün çnce İstanbul'daki Nevruz kutlamasında açıklamalarda bulunmuştu. Terör gösterisine dönen kutlamalarda Buldan, "Abdullah Öcalan'ın üzerindeki ağırlaştırılmış tecrit kaldırılsın" ifadelerini kullanmıştı. Buldan'ın terör propagandası vatandaşların tepkisini çekmişti. Kılıçdaroğlu'nun bu sözlere aldırmadan görüşmeyi gerçekleştirmesi ve HDP ile ortak bir dil kullanması dikkat çekti.