Polonya Savunma Bakanı Mariusz Blaszczak, Patriot'ların ülkenin doğu kesiminde konuşlandırılacağını duyurdu.

Blaszczak, yerel bir radyoya yaptığı açıklamada, bir füzenin geçen ay Polonya'nın doğusuna düşerek 2 kişinin yaşamını yitirmesine neden olmasının ardından Alman hükümetinin Varşova'ya Patriot teklif ettiğini anımsattı.

Erdoğan'ın NATO için yeşil ışık sinyaline Finlandiya'dan ilk açıklama: Türkiye ile temasa geçildi Erdoğan'ın NATO için yeşil ışık sinyaline Finlandiya'dan ilk açıklama: Türkiye ile temasa geçildi

Böyle bir durumun tekrar yaşanmamasını umut ettiklerini belirten Blaszczak, "Bataryalar Polonya'nın doğusunda, Ukrayna sınırındaki Lublin bölgesinde konuşlandırılacak." dedi.

Bakan Blaszczak, Polonya topraklarını vuran füzenin ülke hava sahasında sadece birkaç saniye kaldığına dikkati çekerek, şu değerlendirmeyi yaptı:
"Bu nedenle böyle bir kazayı önlemek son derece zor. Bu tür sistemler Batı Ukrayna'da konuşlandırılırsa daha etkili olur."

AA'nın aktardığına göre, Polonya'nın Ukrayna sınırında bulunan Przewodow köyüne 15 Kasım'da kaynağı belirlenemeyen bir füze düşmüş, 2 kişi hayatını kaybetmişti.