KADİR YILDIZ / TÜRKGÜN 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na karşı 'değişim' bayrağı açan Ekrem İmamoğlu adaylık yoklaması turlarına başladı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun Erzincan’da olduğu sırada Ekrem İmamoğlu da Elazığ’dan boy gösterdi. Burada gazetecilere açıklama yapan İmamoğlu daha sonra Kılıçdaroğlu’nun memleketi Tunceli’ye geçti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun başarısız kabul edilmesi üzerine başlayan değişim tartışmalarında birçok isim Kılıçdaroğlu’na karşı bayrak açarken CHP Erzincan Milletvekili Mustafa Sarıgül ise destek vermişti. Bu süreçte Kılıçdaroğlu’nun parti içi muhalefet tarafından daha fazla yıpratılmasının önüne geçmek için moral toplantısı düzenlendi. Erzincan’da düzenlenen toplantıya Mustafa Sarıgül ev sahipliği yaptı.

İlgezdi de dâhil oldu

CHP'de değişim ve istifa çağrıları yapanlara karşı Sarıgül, "Kesinlikle istifa etmemesi lazım. Kemal Bey kaybetmedi, biz kazandıramadık" demişti. Sarıgül'ün bu tutumu sonrasında, genel seçimlerdeki yenilginin ardından Kılıçdaroğlu'nun sahaya inmek için seçtiği ilk yer, Sarıgül'ün memleketi Erzincan oldu. Kılıçdaroğlu’nun gölge rakibi İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise değişim turuna Elazığ ve Tunceli’den başladı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun CHP’deki değişim tartışmalarında aktif olarak yer alması ve belediye hizmetlerini bırakıp parti içi değişim tartışmaların katılması CHP’li diğer belediye başkanları tarafından tepkiyle karşılandı. CHP’li Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu’ndan sonra Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi de İmamoğlu'na, ”Neyin değişimi? CHP kimsenin kariyer yapma yeri değildir” sözleriyle tepki gösterdi.

 CHP Ataşehir İlçe Başkanlığı 6.Olağan Kongresinde konuşan Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’nin gündeminde CHP'deki değişim tartışmaları vardı. Değişim çağrısı yapan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ile arasında geçen diyaloğu paylaşan İlgezdi, “Ben bu değişim olayını Sayın Ekrem İmamoğlu'na Belediye Başkanları Toplantısı’nda sordum. Dedim ki, ‘Bana şu değişimi anlat.’, dedi ki, ‘Ben bilmiyorum’. Değişimin ne olduğunu bilmeden, sen hangi değişimden bahsediyorsun? Neyin değişimi? Cumhuriyet Halk Partisi kimsenin kariyer yapma yeri değildir” dedi.

 CHP’li Büyükşehir Belediye Başkanlarının Ekrem İmamoğlu’nun değişim tartışmalarına katılmasının hak olduğu ancak bunun yönteminin yanlış olduğunu yapılan toplantıda söyledikleri belirtildi. Bu sözlere Eskişehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen’in destek verdiği ancak Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in İmamoğlu’nun yanında yer aldığı iddia edildi. ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın ise bu süreçte Kılıçdaroğlu’na açık destek vermemesi ve Meral Akşener ile Ankara üzerine özel toplantılar yapması Genel Merkezdeki rahatsızlığı artırdı. Kılıçdaroğlu’nun Yavaş’ın randevu taleplerine cevap vermediği iddia edildi.

MUHALiFLERE BASKI BiLDiRiSi

CHP Sosyal Medya ve Medya Planlama biriminden partili vekil ve yöneticilere gönderilen haftalık bilgilendirme raporunda, milletvekillerinden dînî konulara girmemeleri ve bireysel görüşleri yerine parti görüşlerini kamuoyuna aktarmaları söylendi. Parti içi tartışmaların medya önünde konuşulmasına da yasak getirildi. Kemal Kılıçdaroğlu’nun değişim çağrılarına kulak vermesini isteyen parti içi muhalefete CHP Genel Merkezi'nin baskısı artmaya başladı. Medya yasağının yanı sıra birçok konuda CHP'li vekillere yönelik baskıcı uygulamalar devreye sokuldu. Yayınlanan bildiride parti içi sorunların medya ve kamuoyunda konuşulmaması istenirken, CHP'li vekillerin televizyona çıkmadan önce Medya, Planlama ve Sosyal Medya Politikaları Genel Başkan Yardımcılığı'na bilgi vermeleri istendi. Bunun yanı sıra CHP'li vekillerden kutlama mesajlarının dışında dînî konulara girmemeleri talep edildi.

İMAMOĞLU ELAZIĞ VE TUNCELi’DE BOY GÖSTERDi

Kılıçdaroğlu’nun Erzincan’da moral bulmak için yaptığı ziyaret esnasında Ekrem İmamoğlu da Elazığ’daydı. İmamoğlu’na CHP Elazığ milletvekili Gürsel Erol eşlik etti. Değişim turunun ilk durağı olan Elazığ’da konuşan İmamoğlu, “her zaman sahadayız” dedi. Elâzığ depreminin yaşandığı sırada yardım götürmek amacıyla Elazığ’a giden İmamoğlu burada kaldığı bir günün ardından ailesiyle birlikte Erzurum’a kayak tatiline gitmesi tepki çekmişti.

Adalet Bakanlığı 64 sözleşmeli bilişim uzmanı alacak Adalet Bakanlığı 64 sözleşmeli bilişim uzmanı alacak

CHP’de değişim talebinde bulunan ama bir türlü adaylığını ilan edemeyen İmamoğlu’nun ikinci durağı ise Tunceli oldu. Kılıçdaroğlu’nun memleketinden Kılıçdaroğlu’na mesaj veren İmamoğlu, “Hem yerel seçimlerde hem Türkiye'nin bundan sonraki problemlerini çözmeye kararlı bir kardeşiniz var. Bu konuda yürekli bir biçimde çalışmaya ve kararlı bir biçimde bu düzeni değiştirmeye söz vermiş kardeşiniz var burada. Bu mücadeleyi sonsuz vereceğiz. Yolumuz açık olsun” ifadelerini kullandı. Kameralar önünde Kılıçdaroğlu’nu telefonla arayan İmamoğlu, “telefonunuzu aradım ama cevap vermedi” dedi.