UEFA Ülke Puanı sıralamasında Türkiye, tarihinin en iyi sezon başlangıçlarından bir tanesini gerçekleştirdi. İki yıl önce 20. sıraya kadar gerilenen listede bu yüzden Süper Lig şampiyonu artık Devler Ligi’ne grup aşamasından katılamaz olmuştu. 

Sıralamada bu kadar gerilere düşülmesini ardından artık temsilcilerimiz maçlara kendi faydalarının yanı sıra ülke futboluna yapacakları katkı açısından da bakmaya başladı.

Milliyet Gazetesi'nin haberine göre; bu durumun ortaya çıkaracağı sonuçlardan bizzat kulüplerin etkileneceğinin de bilinciyle, özellikle teknik direktörlerin Avrupa kupası maçları öncesi ve sonrasına ülke puanına katkının üzerinde duran açıklamaları dikkat çekiyor.

EN FAZLA PUAN TOPLAYAN 2 ÜLKEDEN BİRİYİZ

Bu sezon Beşiktaş (4.0), Fenerbahçe (4.0), Galatasaray (3.5), Adana Demir (2.5) ile toplanan puanlar genel ortalamada 3.500’e ulaştı. Türkiye böylece, Polonya ile birlikte en fazla puan toplayan ülke konumuna yükseldi.

EN ÇOK PUAN TOPLAYAN ÜLKEYE KONTENJAN

Bu istatistikte Türkiye sezonu ilk ikide tamamlarsa bir sonraki sezon 1 numaralı kupaya bir fazla takım gönderebilecek. Çünkü Şampiyonlar Ligi’nde takım sayısı artık 32’den 36’ya çıkacak, 4 yeni kontenjandan 2’si, bir önceki sezon takımları toplamda en çok puanı toplayan iki ülkeye verilecek.

Editör: Ferhat Erdemir