14 Mayıs'ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili genel seçimi öncesi ilk güvenlik toplantısı Diyarbakır'da düzenlendi. İçişleri Bakan yardımcısı Mehmet Ersoy'un başkanlığındaki toplantıya, Doğu ve Güneydoğu illerinden 12 vali ve Emniyet müdürü ile Jandarma komutanı katıldı.

NTV’nin haberine göre; 600 binin üzerinde görevli güvenliği sağlayacak, insansız hava araçları bölgeyi karış karış tarayacak ve 18 yaşından küçüklerin afiş dağıtmasına izin verilmeyecek.18 yaşından küçüklerin afiş dağıtımı yasaklanacak. Kolluk birimlerinde görevli bütün personelin izinleri zorunlu haller dışında kaldırılacak

“SEÇİM HALKIN SEÇİMİDİR”

Toplantıda açıklamalarda bulunan Mehmet Ersoy, ''Bakanlık olarak bizim buradaki pozisyonumuz açık ve nettir, seçim halkın seçimidir. İşin siyasi anlamı, sonuçları, bakanlık olarak bizim görev ve ilgi alanımızın dışındadır.'' dedi.

3 NOKTADA ELE ALINDI

Tüm Türkiye'deki seçim güvenliği kampanya ve propaganda dönemi, oy verme ile sayım süreçleri olmak üzere üç noktada ele alındı.

Ersoy, ''Elbette ki burada dikkat edeceğimiz en önemli konu, güvenlik gerekçesiyle ifade özgürlüğünün önüne geçmemektir. Bu kadar önemli bir seçimde esas olan özgürlüğü temin etmektir. Güvenlik, özgür bir ifade ve tercih ortamını sağlamak için vardır.'' dedi.

18 YAŞINDAN KÜÇÜĞE AFİŞ DAĞITIMI YASAK

Seçim sürecinde 18 yaşından küçüklerin seçim materyali, broşür ve afiş dağıtmasına izin verilmeyecek.

KOLLUK BİRMLERİNİN İZİNLERİ KALDIRILACAK

Kolluk birimlerinde görevli bütün personelin izinleri zorunlu haller dışında kaldırılacak. Emniyet, jandarma, sahil güvenlik, güvenlik korucuları ve geçici güvenlik korucularıyla birlikte toplam 601 bin 251 personel görev alacak. Ayrıca helikopter, İHA, drone, gibi bütün hava unsurları ile gemi, botlar, muhabere araçları ve TOMA'lar da göreve hazır olacak.

Editör: Ferhat Erdemir