Türkiye, 14 Mayıs'ta sandık başına gidecek. Milyonlarca seçmen Cumhurbaşkanı ve Milletvekili genel seçimlerinde oy kullanacak.

Seçim takvimi işlemeye devam ediyor. Cumhurbaşkanı adaylığı için başvurular başladı.

CUMHURBAŞKANI ADAYLIĞI İÇİN SON GÜN 23 MART

Seçmenler tarafından aday gösterilecekler için 100 bin imza gerekiyor. O imzalar 22-27 Mart arasında ilçe seçim kurullarında toplanacak.

Siyasi partilerin cumhurbaşkanı adaylığı başvuruları için son gün ise 23 Mart.

OY PUSULALARI İÇİN YSK'DA KURA ÇEKİLECEK

Cumhurbaşkanı kesin aday listesi 31 Mart'ta Resmi Gazete'de yayımlanacak. Böylece devletin zirvesindeki makam için propaganda dönemi başlayacak.

Cumhurbaşkanı adaylarının birleşik oy pusulalarındaki yerleri 1 Nisan'da, ittifakların ve siyasi partilerin yerleri ise 8 Nisan'da belirlenecek. Bunun için Yüksek Seçim Kurulu'nda kura çekilecek.

MİLLETVEKİLİ KESİN ADAY LİSTELERİ 19 NİSAN'DA İLAN EDİLECEK

Türkiye'den OECD ülkelerine demokrasi dersi Türkiye'den OECD ülkelerine demokrasi dersi

Siyasi partilerin seçim çevrelerine ait milletvekili aday listelerini teslim tarihi 9 Nisan'da sona erecek. Milletvekili kesin aday listeleri 19 Nisan'da ilan edilecek.

SEÇİM TAKVİMİ İŞLİYOR

Seçmen listeleri ilçe seçim kurullarınca bugün askıya çıkarıdı. Listeler 2 Nisan'da askıdan indirilecek. Adres değişiklik işlemlerini henüz tamamlayamayan depremzede seçmenler de bu tarihe kadar işlemlerini gerçekleştirebilecek.

Hasta ve engellilerin seyyar sandıklarda oy kullanabilmesi için başvurular bugün başlayacak. 'Seyyar sandık kurulu talep formu' ile muhtarlıklara müracaat yapılacak.