Başvurmazsanız hakkınız kayboluyor! İşte SGK'nın özel ödemeleri

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), özel durumlarda vatandaşlara ödemeler yapıyor. Durumdan haberdar olmayanlar ise başvuru yapmadıkları için bu hizmetlerden yararlanamıyor. Peki bu özel ödemelerden kimler yararlanabilir? İşte detaylar...

Başvurmazsanız hakkınız kayboluyor! İşte SGK'nın özel ödemeleri - Sayfa 1

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK); cenaze yardımı, çeyiz parası, rapor parası, emzirme ödeneği, doğum izni, muhtaç aylığı, evde bakım parası ve yaşlılık maaşı gibi birçok konuda destek ödemesi yapıyor. Birçok kişinin haberi olmasa da bu ödemeler yıl sonuna kadar alınabiliyor. İşte bahsi geçen ödemeler ve detayları...

1 10
Başvurmazsanız hakkınız kayboluyor! İşte SGK'nın özel ödemeleri - Sayfa 2

CENAZE YARDIMI : Ölen kişi adına 360 günlük sigorta primi yaptırılması bu ödeme için yeterli. Ölümün gerçekleştiği tarihte kişinin sigortalı olması gerekmiyor. Bu ödemede 5 yıllık zamanaşımı var. Ödenek ise 716 lira. Öncelik eş ve çocukların. Yoksa, ödemeyi anne-baba ya da kardeş alır. Bir dilekçeyle sosyal güvenlik merkezlerine başvurmak yeterli.

2 10
Başvurmazsanız hakkınız kayboluyor! İşte SGK'nın özel ödemeleri - Sayfa 3

ÇEYİZ PARASI : Yetim kalan kız çocuklarına maaş bağlanırken, evlenmeleri durumunda çeyiz parası ödeniyor. Bu ödenek SSK veya Bağ-Kur'lu anne veya babasının vefatı nedeniyle yetim maaşı alan kız çocuğuna veriliyor. 24 maaş tutarındaki bu para kız çocuğuna evlendiğinde toplu ödeniyor. Başvuru SGK'ya yapılıyor.

3 10
Başvurmazsanız hakkınız kayboluyor! İşte SGK'nın özel ödemeleri - Sayfa 4

RAPOR PARASI : Rapor alınan sürelerde patron maaş ödemez, ödemeyi SGK yapar. Buna iş göremezlik ödeneği (istirahat parası) denir. Ödeme son 3 aylık kazanca göre yapılır. En düşük günlük ödeme ayakta tedavide 56,84 TL, yatarak tedavilerde 42,63 TL. Bu parayı Bağ-Kur'lu da alabiliyor.

4 10