TOLGA POLAT / TÜRKGÜN

Odağına Türk devletlerini alan finansal teknoloji girişimi Turan, 20 milyon TL tohum yatırım aldı. Kurucu CEO Özgür Bayraktar, “Yeni yatırım turumuz ile 2023 yılında başta Azer- baycan ve Özbekistan olmak üzere bölgedeki varlığımızı açacağımız yeni ofislerle güçlendireceğiz” açıklaması yaptı.

Özgür Bayraktar, New York’ta ekonomi okumuş, dünyaca ünlü Peak Game’in kurucularından bir isim. Zynga’nın ise bir dönem Türkiye sorumlusu olarak görev aldı. Girişimcilik başarılarıyla dolu bir geçmişe sahip Bayraktar, bu alanda iki tane de kitap yazdı.

Kendisiyle geçtiğimiz sene yaptığımız söyleşide ilk kez Turan’ı duyurmuştu. Heyecanı büyüktü. “Soydaşlarımıza finansal özgürlük sunacağım” demiş, yatırım konusunda da hiçbir endişeye sahip olmadığını bildirmişti.

Nitekim dediği gibi de oldu. Turan, ikinci yatırımını geçtiğimiz gün aldı.

Türk devletleri arasında fiziki dünya için tasarlanan para transferi sürecini dijital dünyaya taşıyan Turan, tüm Türk soyluların Türkiye, Azerbaycan, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan, Türkmenistan gibi Türk Devletleri’ne para transferi yapabilecekleri yüzde 100 dijital bir para transferi geçidi oluşturmanın yanı sıra Türk devletlerine özel geliştirdiği ürün ve finansal hizmetlerle yaklaşık 170 milyon kişiye ulaşmayı hedefliyor.

Saniyeler içinde para transferi

 Geçtiğimiz günlerde Türk devletlerine arasındaki dijital para transferi geçidinde ilk adımı Türkiye ve Azerbaycan arasında atan Turan, Türkiye’den Azerbaycan’daki tüm banka kartlarına 60 saniye içerisinde para transferi yapabilme olanağı sunmaya başladı. Türkiye’de ikamet eden binlerce Azerbaycan Cumhuriyeti vatandaşının yararlanmaya başladığı bu özellik, hizmete girdiği ilk aydan itibaren iki ülke arasında ciddi bir para transferi hacmi de oluşturmaya başladı.

Yakın ilişkiler içerisindeyiz

Turan’ın tohum yatırım turuyla ilgili konuşan Turan kurucusu ve CEO’su Özgür Bayraktar, “Başta Türk devletleri arasında kapsamlı iş birliğini teşvik etmek amacı ile uluslararası bir örgüt olarak kurulan ve bu devletlerimizi gönüllü bir birlik olarak bir araya getiren Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) olmak üzere; ülkemizdeki Türk devletlerinin diplomatik temsilcilikleriyle yakın bir iş birliği içinde çalışıyoruz.

Bugün duyurduğumuz yeni yatırım turumuz ile 2023 yılında başta Azerbaycan ve Özbekistan olmak üzere bölgedeki varlığımızı açacağımız yeni ofislerle güçlendireceğiz’’ dedi.

Yatırım turuna Birleşik Ödeme, Colendi Ventures, APY Ventures, KT Portföy, Tera Portföy, Neo Portföy Türkaz Yatırım Fonu, Re-Pie ve Azerbaycan’ın ilk girişim sermayesi fonu Caucasus Ventures iştirak etti.

TURAN NEDIR?

Turan Teknoloji Anonim Şirketi, 2022 yılının Mayıs ayında kurulmuş bir finansal teknolojiler şirketi olup, tüm Türk devletlerinde yaşayan kullanıcıların yararlanmasını sağlayacak yeni nesil bir finans uygulaması olma hedefiyle çalışmalarını sürdürmektedir. Turan, ödeme ve elektronik para faaliyetlerini, lisanslı bir kuruluş olan ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (“TCMB”) ve Mali Suçları Araştırma Kurulu (“MASAK”) tarafından denetlenen Birleşik Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para A.Ş’nin (“Birleşik Ödeme”) finansal hizmet sağlayıcılığı ile gerçekleştirmektedir.

SIRADA ÖZBEKISTAN VAR

 Turan, 2023 yılı içerisinde Azerbaycan’da uyguladığı %100 dijital para transferi modelini 2023 yılında Özbekistan için de uygulayarak, Türkiye’de ikamet eden Özbekistan vatandaşlarının da ülkelerine para gönderme sorunlarına çözüm olmayı planlıyor.