Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili düzenleme TBMM Başkanlığı’na sunuldu.

EYT’DE KADEMELİ PRİM GÜNLERİ ARANACAK

Habertürk’ün haberine göre; EYT’de kademeli prim günleri aranacak. SSK’da 5000 – 5975 prim gününü dolduranlar emekli olacak.

8 Eylül 1999 öncesinde sigortalı çalışmaya başlayan SSK’lılar 4447 Sayılı Kanun ile getirilen kademeli prim gününe tabi olacaklar. Kademeli prim günü 5 binden başlayarak 5 bin 975 güne kadar çıkacak. BAĞ-KUR ve Emekli Sandığı’na tabi olan kadınlar 7 bin 200, erkekler ise 9 bin prim gününü doldurarak olabilecekler

Teklifte kısmi emeklilik ile ilgili bir düzenlemeye ise yer verilmedi.

EYT TEKLİFİNİN DETAYLARI

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu EYT düzenlemesinin detaylarını açıkladı. En geç haftaya salı veya çarşamba günü yasalaşması beklenen teklif Resmi Gazete’de yayımlanınca yürürlüğe girecek. EYT düzenlemesi ile emekli olmaya hak kazananların Şubat ayında emeklilik için başvuru yapmaları halinde ilk maaşlarını Mart ayında alması bekleniyor.

4 maddeden oluşan EYT düzenlemesi toplamda 5 milyon olmak üzere ilk etapta 2 milyon 250 bin kişiyi doğrudan etkileyecek.

EYT'DE YAŞ ŞARTI YOK

Çalışma süresini ve prim gün sayısını dolduran EYT kapsamındaki herkes mevzuata göre yaş şartına takılmadan emekli olabilecek.

Taşerondan daimi işçi kadrosuna geçenler istedikleri takdirde emekli olabilecek. Emekli olmak istemezlerse de çalışmaya devam edebilecekler.

EYT teklifi ile 8 Eylül 1999 tarihi öncesinde sigorta girişi olan çalışanların yaş şartı kaldırılıyor. Yaş dışındaki koşulları yerine getirenler emekli olabilecekler.

Emeklilik hakkı kazanıp çalışanların çalışmaya devam etmeleri halinde sigorta prim desteği verilecek.

İl özel idareleri, Belediyeler ile bağlı kuruluşlarda işçi statüsüne geçirilenlerin emeklilik, yaşlılık veya malullük aylığı hak kazanmaları halinde, çalıştırıldıkları kurum ve kuruluşlarda çalışmaya devam edebilecekler.

Editör: Ferhat Erdemir