KADİR YILDIZ / ANKARA

Türkiye’nin küresel değişikliklerden bağımsız olmadığını belirten Yumaklı, “Hem yeni normal hem de diğer ülkelerden farklı olarak Kahramanmaraş merkezli depremler hemen hemen her sektörde olduğu gibi bizim sektörümüzde de yeni bir vizyon ihtiyacını ortaya çıkardı. Bakanlığımızın vizyonu geçtiğimiz yıldan itibaren benim de içinde olduğum proje gruplarında çalışıldı. O projelerden bir kısmını hayata geçirdik, bir kısmı ise yakın gelecekte hayata geçecek, yenileri de eklenerek elbette. Projelerin tamamının odak noktası ise üretim oldu, olmaya da devam edecek. Hedefimiz üreticiyi güçlendirmek, tüketiciyi korumak” dedi. 

Yumaklı, Su Kanunu ile ilgili çalışmaların devam ettiği bilgisini vererek, Mera Kanunu’nda da değişiklik yapılması için hazırlıkların sürdüğünü dile getirdi. Tarım sigortalarının yaygınlaştırılması gerektiğine işaret eden Yumaklı, çiftçi gelirinin istikrarı için tarım sigortalarının önemli olduğunu bildirdi. 

Ekran görüntüsü 2023-08-11 201010
Bakanlıkta medya temsilcileriyle bir araya gelen Bakan Yumaklı, gazetemiz Ankara temsilcisi Kadir Yıldız ile birlikte.

Üretimin bütün süreçlerindeki unsurların verimliliğine odaklandıklarını belirten Yumaklı, “Akıllı sulama yatırımlarını, modern sulama sistemlerini geliştirmeyi ve özellikle de su kayıplarını azaltmayı hedefliyoruz. Su, önümüzdeki dönemin en önemli konularından olacak” değerlendirmesinde bulundu. 

Yumaklı, Türkiye’de zeytinde rekolte düşüklüğü olmadığını, aksine bu yıl beklentinin de üzerinde olacağını belirterek, “Önümüzdeki yıl için de rekoltede biz herhangi bir değişiklik beklemiyoruz” dedi.