TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Adan başkanlığında toplandı.

Adan, birleşimin başında yaptığı konuşmada, Gazze'de yaşanan insanlık dışı olayların, dünyanın gözü önünde şiddetini artırdığını ifade etti.

CHP'de 'Tanju Özcan' krizi CHP'de 'Tanju Özcan' krizi

Celal Adan, "İsrail, bir devletten ziyade bir katliam şebekesi gibi davranmaktadır. Tarihi ve dini bağları sebebiyle Türk milleti, Gazze'de olan biteni takip etmektedir." diye konuştu.

Türklerin hiçbir dönemde savaştan çekinen bir millet olmadığını dile getiren Adan, "Bizim inancımız, mazlumların göz yaşını akıtmak için değil, zalimi yer yüzünden silmek için savaşmayı emreder." dedi.

Dünyadaki mazlumlara, Türk milletinin elini uzattığını vurgulayan Adan, "500 yıl önce engizisyon zulmünden kaçan Yahudileri bu topraklara getiren Türk'ün şefkatidir." sözlerini sarf etti. Adan, Türk milletinin, insanlığın ortak vicdanı olarak yapılması gerekenleri her zaman yaptığını, dünün mazlumları bugünün zalimleri olduğunda da aynı tavrı sergileyeceklerini kaydetti.

"Yükselen feryatlar ciğerimizi yakmakta, yüreğimizi delmektedir"

Kudüs'ün, Selçuklu Kartalı'nın kanatları altına girdiğinde pek çok Anadolu şehrinin fethedilmediğini anımsatan Adan, Selahaddin Eyyubilerin ve Yavuz Sultan Selimlerin o toprakların her köşesinde izinin bulunduğunu dile getirdi. TBMM Başkanvekili Adan, şöyle devam etti:

"Oralar, bazılarının söylediği gibi 'Orta Doğu bataklığı' değil, bizim medeniyetimizin parçasıdır. Yükselen feryatlar ciğerimizi yakmakta, yüreğimizi delmektedir. Türk devletinin barış için gösterdiği çaba, herkesin gözünün önündedir. Türkiye'nin bu hususta talip olduğu şey, ölüm tüccarlığı üzerinden menfaat temini değildir. Türkiye, barışın koruyucusu ve sözcüsü konumundadır. Fakat dünya devletlerinin desteğiyle güç savaşına kapılanlara, masumların gırtlağına çökenlere 'dur' diyecek biri varsa o da şüphesiz Türk milletidir. İnsanlık suçu işlenirken, Uluslararası Ceza Mahkemesi Savcılık Ofisinin sessizliği, tarihe kara bir leke olarak geçecektir."

TBMM'nin, küresel işgalcilerin tamamına karşı çıkarak elde edilen milli zaferin mimarı olduğunu hatırlatan Adan, TBMM'nin, ezilenlerin kurtuluş umudu olduğunu, bebeklerin bombalarla katledildiği dünya düzeninin, Meclisin kabul edebileceği bir sistem olmadığını vurguladı.

Celal Adan, "Bu düzene karşı çıkmak da bu katliama karşı olmak da bizim için şereftir. Tarihimizin ve coğrafyamızın bizi çağırdığı vazife bellidir. Gazi Meclis, mazlumların yanında, zalimlerin karşısında olmaya devam edecektir." ifadesini kullandı.

Daha sonra TBMM Başkanvekili Adan, üç milletvekiline gündem dışı söz verdi.

MHP Nevşehir Milletvekili Filiz Kılıç "Cumhuriyet'in 100. Yılında Nevşehir", CHP Adana Milletvekili Müzeyyen Şevkin "Adana ve diğer deprem bölgelerinde evi yıkılan vatandaşların yaşadığı hak mağduriyetleri" ve AK Parti İstanbul Milletvekili Müşerref Pervin Tuba Durgut "Dünya Gıda Günü" konularında konuştu. AA