2023 yılı Ramazanında  ilk sahura 22 Mart Çarşamba gününü 23 Mart Perşembe'ye bağlayan gece kalkılacak. 22 Mart akşamı ise ilk teravih namazı kılınacak

İslam âleminde teravih namazı genelde camilerde cemaatle 20 rekât olarak kılınmaktadır. Teravih namazı evde de kılınabilir ancak camide kılınması daha sevaptır. Teravih namazı iki rekâtta bir ya da dört rekâtta bir selam verilerek toplamda yirmi rekât olarak kılınır. Evde, teravih namazı yalnız başına kılınabilir. Hanımı, annesi ve kızıyla da cemaat yapıp kılabilir,

Teravih namazı, ramazan ayı boyunca her gece camilerde ve evlerde kılınması sünnet olan bir namazdır. Hadis-i şerifte buyuruluyor ki:

(Ramazanda inanarak ve sevabını umarak teravih namazı kılanın günahları affolur.) [Nesai]

Teravih, yatsı namazı kılındıktan sonra, imsak süresine kadar, yatsı namazının vitirinden önce de, sonra da kılınabilir. 

Yatsı namazının ilk dört rekat sünneti, dört rekat farzı ve iki rekat son sünneti kılındıktan sonra iki rekatta bir ya da dört rekatta bir selam verilerek kılınabilir.

Teravih namazını, yatsı namazından önce kılınması caiz değildir.

TERAVİH NAMAZININ KILINIŞI

Diyanet İşleri Başkanlığı teravih namazlarının 2'şer rekat olarak kılınmasını tavsiye etmişse de 4'er rekat olarak da kılınmaktadır.

Niyet:

Euzü Besmele çekilerek teravih namazına niyet edilir. “Niyet ettim Allah’ım senin rızan için teravih namazını kılmaya.” Sonra tekbir alınır ve eller bağlanır.

1. Rekat

Sırasıyla "Sübhaneke duası" okunur, "Euzü besmele" çekilerek "Fatiha suresi" ile birlikte "Zammı sure veya zammı sure yerine geçecek miktarda Kur'an-ı Kerim" okunur. Rüku ve secde yapılır.

2. Rekat

"Besmele, Fatiha ve zammı sure" okunur rüku ve secde yapılır ardından tahiyyata oturulur. İki rekat şeklinde kılınacaksa "Tahiyyat duası, Salli-Barik dualarıyla Rabbena duaları" okunur ve selam verilir. Eğer 4'er rekat olarak kılınacaksa ilk tahiyyata oturulduğunda "Tahiyyat duası ve Salli, Barik duaları" okunur sonra üçüncü rekata kalkılır.

3. Rekat

"Sübhaneke", "Euzü besmele, Fatiha ve zammı sure" okunur, rüku ve secdenin ardından dördüncü rekata kalkılır.

4. Rekat

"Besmele, Fatiha ve zammı sure" okunur, rüku secde yapılırak oturulur. Bu oturuşta "Tahiyyat duası, Salli-Barik ve Rabbena duaları"ı okunduktan sonra sağ ve sol tarafa selam verilir. Teravih namazı toplam kaç rekat kılınacaksa rekatlarda sıralama bu şekilde devam eder.