Türkiye Kamu-Sen Konfederasyonumuza bağlı Türk Tarım Orman-Sen Yönetim Kurulu, Azerbaycan’da faaliyet gösteren Kardeş sendikamız Aqrar Sahə İşçilərinin Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsi’nin daveti üzerine Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye gitti.

Üç günlük çalışma ziyaret programında Türk Tarım Orman-Sen Genel Başkanı Sayın Ahmet Demirci, Genel Başkan Yardımcıları Sayın Gürkan Bozkurt ve Sayın Hasan Nuri Akça yer alırken, programın ilk gününde Aqrar Sahə İşçilərinin Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsi Başkanı Sayın Fuad Memmedov ve Yönetim Kurulu Üyeleri ile bir araya gelindi. Yapılan toplantıda çalışma programı netleştirildi. 

TÜRKİYE-AZERBAYCAN STK’LARININ ORTAK ÇALIŞMALARI DEĞERLENDİRİLDİ

Programın birinci gününde Türk Tarım Orman-Sen’in kardeş sendikasının bağlı olduğu Azerbaycan Həmkarlar İttifaqı Konfederasyonu ziyaret edildi ve Genel Başkanı Sayın Settar Mahbeliyev ile makamında görüşüldü. Yapılan görüşmede Türkiye-Azerbaycan ilişkilerinin son dönemde geldiği seviye, özellikle Karabağ’ın yeniden azad edilmesi sürecindeki ortak mücadele, Türk Devletleri Teşkilatında gelişen süreç ile Türkiye-Azerbaycan sivil toplum kuruluşları arasındaki olumlu ilişkiler üzerinde duruldu ve gelecek süreçte yapılabilecek ortak çalışmalar değerlendirildi. 

Resmi ilan fiyat tarifesine yapılacak zam oranı teklifi kabul edildi Resmi ilan fiyat tarifesine yapılacak zam oranı teklifi kabul edildi

TARIM VE ORMAN ALANINDA KARŞILIKLI İŞ BİRLİĞİ İÇİN İMZA ATILDI 

Daha sonra kardeş Sendika Azerbaycan Aqrar Sahə İşçilərinin Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsi Genel Başkanı Sayın Fuad Memmedov makamında ziyaret edildi. Genel Başkanı Fuat Memmedov başta olmak üzere tüm yönetim kurulunu ile beraber bir araya gelinerek, karşılıklı işbirliğinin geliştirilmesi, yürütülecek ortak çalışma konularının belirlenmesi hususlarında fikir birliğine varıldı. 

Ziyaret vesilesiyle heyetler arası yapılan görüşmelerde, Türkiye ve Azerbaycan tarım ve ormancılık alanlarında benzer çalışma koşullarına sahip Türk Tarım Orman-Sen ve Aqrar Sahə İşçilərinin Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsi arasında karşılıklı işbirliğinin geliştirilmesi, sendikal tecrübelerin paylaşılması, yürütülecek ortak çalışma konularının belirlenmesi amacıyla bir protokol imzalanması sonucunda bahse konu birlikteliğin kurumsal bir yapıya kavuşturulması fikri çerçevesinde, bu birlikteliğin Türk Dünyası ve Bölge Ülkeleri de kapsayacak şekilde geliştirilmesi konularında anlaşma imzalandı. 

İkili işbirliği anlaşmasının tamamlanmasıyla, bundan sonraki süreçte protokol kapsamının tüm Türk Dünyası ve bölge ülkelerinin tarım, orman ve gıda alanlarında faaliyet gösteren tüm sendikalara da katılım çağrısı yapılması konularında da ortak kanaat ortaya konuldu.

Azerbaycan Kənd Təssərrüfatı Nazirliyi (Tarım Bakanlığı) Genel Koordinatörü Azad Ceferli ve kardeş sendikanın üyelerinin de bulunduğu kuruluşlara ayrı ayrı nezaket ziyaretleri yapıldı. Yapılan iş birliği anlaşması hakkında da bilgi verildi. 

AHMET DEMİRCİ: ÇALIŞMALARIMIZIN HAYIRLI OLMASINI DİLİYORUM

Türk Tarım Orman-Sen Genel Başkanı Ahmet Demirci ziyarete ilişkin yaptığı değerlendirmede; “Aqrar Sahə İşçilərinin Həmkarlar İttifaqı Respublika Komitəsi arasında gerçekleştirilecek olan ve Türk Dünyası ve bölge ülkelerinin tarım, orman ve gıda alanında faaliyet gösteren, sendikalar arasında yapılacak bahse konu iş birliği çalışmalarının, tüm kamu görevlilerimize, teşkilatlarımıza ve ülkelerimize hayırlar getirmesini diliyor, “Tek Millet, İki Devlet” anlayışı ile misafirperverlikleri için Konfederasyon Başkanı Sayın Settar Mahbeliyev ve kardeş sendika Genel Başkan Sayın Fuad Memmedov başta olmak üzere, tüm yönetim kurulu üyelerine ve Bakanlık yetkili makamlarına ayrı ayrı teşekkürlerimizi arz ediyoruz” dedi.