İklim değişikliğine bağlı su stresi yaşayan Türkiye’de ev, iş yeri ve sanayide su kayıplarının önlenmesi, yasal altyapının oluşturulması, tarımda modern sulama yöntemlerinin kullanılması, halkın bilincinin artırılması hedefleriyle Su Verimliliği Seferberliği başlatılıyor.

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Su Verimliliği Seferberliği’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde ülke genelinde yürütüleceği bildirilerek, "Seferberliğe 31 Ocakta Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde düzenlenecek toplantıyla start verilecek. Su Verimliliği Seferberliği, çiftçiden sanayiciye, öğrenciden ev hanımına, özel sektörden tüm kamu kurum ve kuruluşlarına kadar, toplumun bütün kesimlerini içerecek" ifadelerine yer verildi.

SU VERİMLİLİĞİ STRATEJİ BELGESİ VE EYLEM PLANI BELGESİ İLAN EDİLECEK

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Su Verimliliği Seferberliği Tanıtım Toplantısında, Değişen İklime Uyum Çerçevesinde Su Verimliliği Strateji Belgesi ve Eylem Planı Belgesinin de ilan edileceği kaydedilerek, "Kamuoyuna açıklanacak belgenin günümüzde yüzde 33,54 olan su kayıp oranının 2033 yılına kadar yüzde 25, 2040 yılına kadar da yüzde 10 seviyesine düşürülmesi için yürütülecek çalışmaları içeriyor. Öte yandan eylem planı ile coğrafi bilgi sistemleri, uzaktan algılama ve otomasyon kullanımı, izole alt bölgelerin oluşturulması ve kayıt dışı kullanımların kayıt altına alınması gibi tedbirler uygulanacak" ifadeleri yer aldı.

TARIMDA GECE SULAMA UYGULAMALARI İLE BUHARLAŞMANIN ÖNÜNE GEÇİLECEK

Eylem planı çerçevesinde ayrıca, havzaların su varlığına ve kuraklık şartlarına uygun ürün desenleri planlanacağı, iletim ve dağıtım sistemleri kapalı sistemlere dönüştürüleceği ve modern sulama yöntemleri kullanılacağı kaydedilerek, "Gece sulamaları uygulaması yaygınlaştırılarak buharlaşmanın önüne geçilecek böylece tarımsal sulamada verimlilik artırılacak. Bütün bu uygulamalar sonucunda, halihazırda yüzde 49 olan tarımsal sulama randımanının 2030 yılına kadar yüzde 60, 2050ye kadar yüzde 65, 2070e kadar yüzde 70, 2100 yılına kadar da yüzde 75 seviyesine yükseltilmesi hedefleniyor. Eylem planı çerçevesinde ayrıca, endüstri alanında su verimliliğinin artırılması için yasal, idari ve teknik altyapı güçlendirilecek. Kullanılmış suların geri kazanım düzeyi artırılarak temiz üretim teknikleri uygulanarak yüzde 50ye varan oranlarda su kazanımı sağlanacak" denildi.

KİŞİ BAŞI GÜNLÜK SU TÜKETİM MİKTARI 100 LİTREYE DÜŞÜRÜLECEK

Kişisel su kullanımlarında davranış değişikliğinin sağlanmasına yönelik eğitim, bilgilendirme ve farkındalık çalışmalarına hız verileceğinin vurgulandığı açıklamada, "Suyun verimli kullanılması amacıyla cihaz, ekipman ve malzemelerin geliştirilmesi ve kullanımının yaygınlaştırılması sağlanacak. Günümüzde 146 litre olan kişi başı günlük ortalama su tüketim miktarı 2050 yılına kadar kademeli şekilde 100 litreye düşürülecek" ifadelerine yer verildi.

Kaynak: İHA

Kaynak: iha