Yunanistan 'Türkiye'nin attığı her adımı takip ediyor. Yunan basını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın dün yaptığı açıklamaları mercek altına aldı. 'Geri adım yok' başlığı attı.

Bakan Fidan dün, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde 14'üncü Büyükelçiler Konferansı'nda "Bölgemizde tüm ülkelerle ilişkilerimizi pozitif gündem üzerinden ilerletme arzusu içerisindeyiz. Komşumuz Yunanistan'la ihtilaflı meselelere çözüm bulma konusunda mevcut pozitif atmosferin büyük bir fırsat sunduğuna inanıyoruz. Biz bu konuda samimiyiz. Yunan tarafının da aynı samimiyeti göstereceğini ümit ediyoruz.

Öte yandan, milli davamız Kıbrıs'taki duruşumuz açıktır. Kıbrıs Türklerinin egemen eşitliğinin ve eşit uluslararası statüsünün tescili temel politikamızdır. Ege ve Doğu Akdeniz'de hak ve çıkarlarımızı hassasiyetle korumaya devam edeceğiz." ifadelerini kullanmıştı.

Yunan Etnos gazetesi, Bakan Fidan'ın tartışmalı konuların çözümünde mihenk taşının olumlu atmosfer olduğundan söz ettiği ifade edildi.

Kıbrıs Türklerinin egemen eşitliği vurgusuna dikkat çekilen habere ' Ege, Akdeniz ve Kıbrıs'ta Ankara için geri adım yok' başlığı atıldı.

Selçuk Bayraktar böyle duyurdu: Uyandığında yeryüzünde onu tutabilecek bir güç doğmamıştı Selçuk Bayraktar böyle duyurdu: Uyandığında yeryüzünde onu tutabilecek bir güç doğmamıştı

Bir başka haberde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kabine sonrası açıklamalarında, Türkiye'nin Kıbrıs'taki soydaşlarını zorbalara terk edilmediğini vurguladığına dikkat çekildi.