KADİR YILDIZ / TÜRKGÜN ÖZEL  

Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli’nin İP’e yaptığı, “Çağırdık dönmediniz yuvaya, yerel iktidarda komşu olalım ülke hayrına” çağrısının yankıları devam ediyor. İP’e oy veren seçmenden MHP Liderinin çağrısına destek gelirken, HDP’nin ‘üçüncü yol’ stratejisine sarılan İP’e tepki yağdı.

İP Başkanı Meral Akşener’in 26 Ağustos’ta yapacağı açıklamayla “üçüncü yol” çağrısında bulunacağı konuşulurken aynı stratejiyi HDP’nin 14 Mayıs seçimleri öncesi 6’lı masadaki ittifak ortaklarına şantaj yapmak için kullandığı ortaya çıktı. HDP’nin açıklamasından kısa bir süre sonra 6’lı masadan kalkan İP’in gündeminde de aynı strateji yer almıştı.

İP Başkanı Meral Akşener, Başkanlık Divanı Üyeleri, Milletvekilleri ve Genel Başkan Başdanışmanları ile yaptığı toplantının ardından “üçüncü yol” çıkışı gelmişti. İP Genel Başkan Yardımcısı Tolga Akalın, “Türk siyasetinin 21 yıllık tıkanmışlığını son verecek bir ‘3.YOL’ açacak olmanın mutluluğu içerisindeyim” ifadesini kullanmıştı.

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin çağrısının ardından aynı açıklama yine İP’li Akalın’dan gelmiş ve HDP’nin ortaya attığı “üçüncü yol” stratejiyle cevap vermişti. İP ve HDP’nin aynı yolda buluşması akıllara “aynı kaynaktan mı besleniyorlar?” sorusunu gündeme getirdi. Üçüncü yol stratejisine sarılan HDP ve İP, 14 ve 28 Mayıs seçimlerinde aynı aday etrafında birleşmişti.

 “Üçüncü Yol” Şantaj mı?

 İP’ten gelen “üçüncü yol” çıkışının daha önce de HDP tarafında ortaya atılması İP seçmeninde şüphelere neden oldu. CHP ile yolların ayrılacağı veya yerel seçimlerde ittifak olmayacağı şeklinde iddiaların ortaya atıldığı 26 Ağustos açıklamasının altından HDP çıktı. 14 Mayıs seçimleri öncesi ittifak ortaklarına şantajda bulunan HDP’nin “üçüncü yol” stratejisiyle bölücü tezleri kabul ettirme girişimlerinin sonuç vermesi aynı teze İP’in de sarılmasına neden oldu. İP’li yetkililer tarafından son günlerde ortaya atılan üçüncü yol stratejisinin yerel seçimler için CHP’ye yapılan şantaj hamlesi olarak yorumlandı.

HDP İLE AYNI YOLA BAŞ KOYDULAR

10 Mart tarihinde açıklama yapan HDP Onursal Başkanı Ertuğrul Kürkçü, “Türkiye’de gerçek bir dönüşüm imkânı, ancak bizim dediğimiz ‘üçüncü yol’ stratejisiyle mümkün” demiş, aynı günlerde İP’li yetkililer tarafından da peş peşe “üçüncü yol” stratejisi dile getirilmişti. Dönemin HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar da, “Biz bu denklemi değiştireceğiz. Bunun için inancımız da gücümüz de var. Bu yol üçüncü yoldur” ifadelerini kullanmıştı.

Dönemin HDP Sözcüsü Ebru Günay ise HDP 5. Olağan Kongresinin öncesinde, “Tek çözüm, sistemin radikal demokratik değişimidir. Çözüm üçüncü yoldur” demişti.

 HDP ve İP’ten yapılan “üçüncü yol” stratejilerinin örtüşmesinin iki partinin de aynı kaynaktan beslendiği yorumlarına neden oldu. Gerek 6’lı masanın şekillenmesinde gerekse de ittifak pazarlığında aynı söylemin dile getirilmesi iki partinin de aynı yolda birleştiğini gözler önüne serdi. MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin İP’e yaptığı çağrının ne kadar anlamlı olduğu da bir kez daha ortaya çıktı. Üçüncü yola takılan İP’in HDP’nin stratejik güdümünde kalması seçmenlerde tepkiye yol açtı.

İP'li Lütfü Türkkan'dan İtiraf

İP Başkanı Meral Akşener’in 26 Ağustos’ta CHP ile yollarını ayıracağı iddiaları konuşulurken diğer taraftan da İP’in Kılıçdaroğlu’nun adaylığına karşı CHP milletvekilleri ile kulis yaptıkları ortaya çıktı. Bir TV Kanalına açıklamada bulunan Türkkan, bazı CHP’li milletvekillerinin Kılıçdaroğlu’nun adaylığının engellenmesi için talepte bulunduklarını söyledi. Türkkan, “Dua edin Meral Hanım masadan kalktı. Meral Hanım o masadan kalkmasaydı çok daha ağır sonuçla karşı karşıya kalırdık. Eğer Akşener, Sayın Yavaş ve İmamoğlu’nu bu işin içine koymasaydı, çok ciddi bir farkla kaybederdik, “CHP milletvekilleri bana gelip ‘ne olur Meral hanım’a güveniyoruz Kemal Bey’in adaylığının önüne geçin’ diyen CHP milletvekilleri vardı” dedi