ULAQ'ta müthiş gelişme! Resmen tamamlandı

Geçtiğimiz Ocak ayında denize indirilen Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı ULAQ'ın kontrol ünitesi tamamlandı. Sahil Kontrol İstasyonu'nun 200 kilometrenin üzerinde veri aktarım menzili bulunuyor. Bu sayede ULAQ, İHA'lar ile ortak harekata imza atabilecek.

Google Haberlere Abone ol
ULAQ'ta müthiş gelişme! Resmen tamamlandı
26.04.2021 20:00

Antalya Körfezi'nde tecrübe seyirlerine başlayan ULAQ'ın karadan kontrol ünitesi de artık hazır... Türkiye'nin ilk silahlı insansız deniz aracı ULAQ, ocak ayında denizle buluşmuştu.

"Saki kullanıma hazır"
Aracın "SAKİ" adı verilen Sahil Kontrol İstasyonu'nun üretimi de tamamlandı. Bir minivan olarak tasarlanan SAKİ'nin içerisinde bir kaptan ve bir nişancı konsolu yer alıyor. ULAQ'ın yönetimi kaptan konsolu üzerinden sağlanıyor. Nişancı konsolunda ise aracın üzerindeki füze sistemlerinin kontrol ve takibi yapılıyor.

İHA'lar ile müşterek harekat yapabilecek
SAKİ, içindeki güç dağıtım üniteleri, aydınlatma ve iklimlendirme ekipmanları ile 7/24 hizmet verecek şekilde tasarlandı. Sahil Kontrol İstasyonu'nun ayrıca, 200 kilometrenin üzerinde veri aktarım menzili bulunuyor. Bu sayede ULAQ, insansız hava araçlarıyla (İHA) müşterek harekata da imza atabilecek.

Yorumlar