YILDIRAY ÇİÇEK / TÜRKGÜN

İstanbul’un 2019 yerel seçimlerinde seçilmiş bir İBB Başkanı var biliyorsunuz. Gerçi bunu İstanbullular biliyor mu onu biz bilmiyoruz. Çünkü adamın dört yıldır İBB koltuğunda oturup işini yaptığını gören olmadı. İstanbullu böyle bir başkanının olduğunu çoktan unuttu. İBB Başkanı olduğu günden beri geziyordu, bu cumhurbaşkanlığı sürecinde de İstanbul’un yolunu unuttu. İstanbullu İBB hizmeti almıyor bu çok açık. Bu seçimlerde göreceksiniz CHP’nin İstanbul’da takozu Ekrem İmamoğlu olacaktır. Onun bu kadar göz önünde olup, geldiği günden beri İstanbul’daki hizmetsizlik çizgisi ve oy verenleri pişman etmesi CHP’nin handikabıdır.

Şimdi fıldır fıldır Türkiye’nin çeşitli illerini geziyor. Görevi miting sahnelerinde şov yapmak… Yapmacık, yapay, samimiyetsiz bir karakter toplamında rolünü oynuyor. İBB Başkanı olduğu günden beri hep bir fırıldaklık içinde… Hem de üç yönlü… İstanbul’a, CHP’ye ve Türkiye’ye…

Geçen gün gittiği Erzurum’u karıştırdı. Aynı gün İstanbul’da da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 1 milyon 700 bin kişinin katıldığı büyük bir mitingi gerçekleşmişti. Resmi rakam açıklandığı vakit alana akın akın insanların gelişi sürüyordu. 2018’de 1 milyon 300 bin kişi olarak resmi sayı verilmişken, 2023 tarihinde 1 milyon 700 bin verildi. Bu mitingten bir gün önce de Kemal Kılıçdaroğlu’nun mitingi vardı. Onun mitingine de 450 bin ile 650 bin kişinin katıldığı söylenmektedir. Kılıçdaroğlu’nun mitinglerinde büyük boşluklar vardı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mitingi öyle kalabalık gerçekleşti ki tüm sosyal medya, televizyonlar onu konuşurken varlığı ile Erzurum’u karıştıran Ekrem İmamoğlu haberleriyle bu gölgelenmek istendi. “Dişe diş, kana kan. Seninleyiz Öcalan” sloganlarının atıldığı Van mitinginde PKK’lı terörist Demirtaş’a özgürlük vadeden, bol bol ona selam gönderen Ekrem İmamoğlu’nun o itici bedeniyle Erzurum’a gelmesi elbette provokasyon doğururdu. Öyle de oldu.

Van’da PKK’lılara özgürlük isteyip, Erzurum gibi PKK konusunda çok hassas bir ilde ne geziyorsun? Ekrem İmamoğlu bir de Erzurum Ülkü Ocakları’nın binasına astığı "Gittiğin her yerde Selahattin Demirtaş'a özgürlük isteyen Ekrem Erzurum'da da isterse yanlış yerdesin Ekrem! Selahattin Demirtaş teröristtir" yazılı afişi eleştirmiş…

Terörist Demirtaş’a özgürlük istedin mi? İstedin. “Demirtaş niçin cezaevinde anlamıyorum?” dedin mi? Dedin. Demirtaş’a selam gönderdin mi? Gönderdin. Onun kitabını İBB sahnelerinde uyarlatıp oynattın mı? Oynattın. Kitaplarını İBB’de sattırıyor musun? Sattırıyorsun. Barzani’nin televizyonunda “Demirtaş’ın çizgisini çok beğeniyordum” dedin mi? Dedin. Derdin ne o zaman? Erzurum Ülkü Ocakları’nın afişinde yalan, iftira, kara propaganda olan ne var?

Van’da terörist Demirtaş’a istediğin özgürlüğü, gönderdiğin selamı adam olup Erzurum’da da niye tekrarlamadın?

Bu CHP ve ittifak kuyrukları cidden tuhaf bir akıl sahibi. HDP, Kandil, terörist Demirtaş ile beraber oluyor, sözleriyle, eylemleriyle PKK’ya sahip çıkıyor ama bir başkası bunları afişte yan yana getirirse, bunlara bu ortaklıkları manasında soru sorarsa çıldırıyorlar. PKK ile olmak doğru ise niye bu afişlere karşı çıkıyorsunuz? Yanlış ise niye beraber oluyorsunuz? Ekrem İmamoğlu, Erzurum’da çuvalladı. Ekrem seni “Yiyemeyeceğin muzu soyma” diye uyaran olmuyor mu hiç? Van’da PKK’lı, Erzurum’da Atatürk nutukları sökmedi mi?