6 Şubat tarihinde Pazarcık ve Elbistan merkezli 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin etkilediği Diyarbakır'da ağır hasarlı binaların kontrollü yıkımı devam ediyor. Çalışmalar Valilik, AFAD, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi, kaymakamlıklar ve ilçe belediyeleri koordinasyonunda yürütülüyor. Kentte 12 katlı bir binanın bir ıslıkla yıkılması kameralara yansıdı.

YIKIM ESNASINDA ÇÖKTÜ
Diyarbakır'da depremin etkilediği 5 bin 459 ağır hasarlı binanın yarısından fazlasında yıkım gerçekleşti. Çalışmalar kapsamında merkez Kayapınar ilçesi Medya Mahallesi'nde ağır hasar gören bir apartman kontrollü yıkım sırasında çalınan ıslık sonrası süzüle süzüle çöktü.

"YIKIMLARIMIZI KONTROLLÜ ŞEKİLDE GERÇEKLEŞTİRİYORUZ"
Şehirdeki yıkımlardan sorumlu SMC Yıkım Hafriyat Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Çubuk, Valilik, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, AFAD, ve İl Emniyet Müdürlüğü koordinasyonuyla yıkımları gerçekleştirdiklerini belirtti. Merkez ilçelerin hepsinde ağır hasarlı binaların yıkımını hızlıca sürdürdüklerini aktaran Çubuk, "Öncelikle depremi yaşayan iller ve Türkiye'mize geçmiş olsun. Biz Diyarbakır'ın bütün ilçeleri ve şu anda yıkımların gerçekleştiği Bağlar ilçesinde, kontrollü yıkımlarımız devam ediyor. Kayapınar ve Yenişehir ilçelerinde de yıkım çalışmalarımız aralıksız bir şekilde sürüyor. Makina sayılarımızı artırarak Diyarbakır'ımıza yıkımlarda çok ağırlık verdik. Diyarbakır Valiliğimiz, İl Emniyet Müdürlüğümüz ile birlikte yıkımlarımızı kontrollü bir şekilde gerçekleştiriyoruz. Bağlar ilçemizde binaların yan yana olmasına rağmen ağır hasarlı binalarımızı hiçbir sorun olmadan hızlı bir şekilde yıkımını yapıyoruz" dedi.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı