Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, bir YouTube kanalında yayınlanan röportajında siyasi gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

AK Parti'nin 20 yılda yaptığı en büyük icraatın başında, topluma ve gençlere öz güven kazandırmasının yer aldığını belirten Oktay, dünyada Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığının ayrıcalık olduğu bir döneme gelindiğini söyledi.

"Türkiye 20 yılda altyapı sorununu çözdü"

Oktay, Türkiye Yüzyılı'nın bir üstyapı olduğunu ve onun altyapısının geçmişteki 20 yılda hazırlandığına işaret ederek, şöyle konuştu:

"Bu altyapıyı oluşturmadan, güçlü iletişim altyapısını oluşturmadan, sizin ekonomik anlamda, toplumsal anlamda kalkınma şansınız yok. Sizin enerjiyle ilgili sorununuz varsa yani bu doğal gazdır, bu elektriktir veyahut bu başka bir şeydir. Sizin kalkınma veya bırakın Türkiye Yüzyılı'nı, geleceğe güvenle bakma şansınız yoktur. Türkiye, bu 20 yılda altyapı sorununu çözdü. Muhteşem bir kara yolu ve hava yolu ağıyla. Şimdi deniz yollarıyla buna girdi ve demir yolu ağını çok ciddi şekilde güçlendirmeye başladı. Ulusal anlamda da değil uluslararası anlamda. Yani dışarıdan gelen birisi bile baktığında hayran kalıyor, hayret ediyor ve şimdi müteahhitlerimize bakıyorsunuz dünyadaki en iyilerden, Çin'den sonra zannediyorum ikinci sırada. Şimdi bunu 20 yılda tamamlıyorsunuz. Yani gerideki 80 yılda yapılanın üzerine 20 yılda çok daha fazlasını koyuyorsunuz. Onun için diyoruz ki '20 yılda, 80 yılda yapılamayan yapıldı.' diye."

Türkiye'nin sahip olduğu sondaj ve sismik gemileriyle enerji alanında yerlileşme ve millileşme hamlesi yaptığına dikkati çeken Oktay, bu ruhla hareket edildiğinde Karadeniz'de doğal gazın, Gabar Dağı'nda petrolün ortaya çıkabildiğini ifade etti.