Bilindiği üzere 65 yaş, engelli ve evde bakım maaşı doğrudan memur zammı ile belirleniyor. Bu alanda da 2,4 milyon kişi toplu sözleşme zammına odaklandı. Merkez Bankası yeni enflasyon beklenti anketini yayımladı. İşte toplu sözleşme ile emekli ve memur zammı hesapları...

MEMURA YENİ HAKLAR GELİYOR

Toplu Sözleşme Görüşmeleri için zam teklifinin yanında sosyal haklar konusuda masaya yer alıyor. Gündeme gelen konu başlıkları şöyle:

Birinci dereceye ulaşan kamu görevlilerine 3600 ek gösterge getirilmesi

Kamu görevlilerinin disiplin cezalarına ilişkin belirli şartlarda disiplin affı çalışması

İstişari yapılara görevde yükselmeyi belirli düzeylerde yapılması

Memurlara hac izni

TOKİ konutlarında öncelik

Engelli memurlara kamu lojmanlarında kolaylık sağlanması

Servisten yararlanamayanlara toplu taşıma kartı

Görevde yükselme sınavlarının 3 yıl içinde yapılması zorunluluğu

MEMUR ZAMMI, TOPLU SÖZLEŞME ZAMMI VE ENFLASYON FARKI İLE BELİRLENİYOR

Memurlar her yıl 2 kez zam alıyor. Tüm memur ve emekliler bu toplu sözleşme zammına ilaveten yüzde enflasyon farkı alıyor.

YÜZDE 15'LİK ORAN MEMUR ZAMMINI YÜZDE 43'ÜN ÜZERİNE ÇIKARIYOR

Örneğin 6 aylık enflasyonun Merkez Bankası'nın tahminine göre yüzde yüzde 31,92 olması bekleniyor. Temmuz 2023'te yüzde 6 toplu sözleşme zammı uygulanmıştı. Buna göre Ocak 2024'te yüzde 24,45 enflasyon farkı oluşacak. Yine bu enflasyon farkı yüzde 15'lik toplu sözleşme zammı ile beraber değerlendirildiğinde memur zammı yüzde 43,11'e yükselecek.

Yani tahminlere göre memur zammı enflasyonun neredeyse yüzde 10 üzerinde gerçekleşecek.

MEMUR ZAMMI, EMEKLİ MAAŞI ZAMMI İÇİN REFERANS OLACAK

Ocak döneminde belirlenecek SSK, Bağ-Kur emekli zammı için memur zamları da referans olacak. Burada enflasyon farkı ve toplu sözleşme zammı dahil memur maaşlarının yaklaşık yüzde 45 düzeyinde ocak ayında artması bekleniyor. Bu zam oranı emekli zammı için de referans olacak.

Başkan Erdoğan, "Memurlara verilirken emekliye verilmemesi söz konusu olamaz" diyerek gerekli talimatı Bakan Işıkhan ve bütçe çalışmalarını gerçekleştiren Bakan Şimşek'e iletti.

Konu ile ilgili dikkat çeken açıklamalar yapan Bakan Işıkhan şu ifadeleri kullandı:

Cumhurbaşkanımız Erdoğan liderliğindeki hükümetlerimiz 22 yılda her türlü müdahale ve felaketlere karşı güçlü irade ortaya koymuştur. Enflasyonist baskılarla mücadele etmek için Memur, işçi, çiftçiye destekler verdik, vermeye devam ediyoruz.

"TÜM PAYDAŞLARI DÜŞÜNEREK HAREKET EDİYORUZ"

Biz yönetimde bütçenin yeniden dağıtımında tüm paydaşları düşünerek hareket etmeye özen gösteriyoruz.

Biz Türkiye'ye 22 yıldır büyük resimden bakıyoruz. Sürekli sosyal adaleti sağlamaya büyük önem veriyoruz. Toplu sözleşme sürecinde gelen talepleri bu bakış açısıyla değerlendirdiğimizi ifade etmek isterim.

SOSYAL DESTEK ÖDEMESİ ALAN 2,4 MİLYON VATANDAŞIN DA GÖZÜ KULAĞI TOPLU SÖZLEŞME ZAMMINDA

Bilindiği üzere 65 yaş aylığı, engelli maaşı ve evde bakım maaşı doğrudan memur zammı ile her yıl ocak ve temmuz aylarında yeniden belirleniyor. Burada sosyal destek ödemesi alan 2,4 milyon vatandaşın gözü kulağı da toplu sözleşme zammında olacak.

Yani bu ödemeler de 2. teklif ve Merkez Bankası'nın 6 aylık enflasyon tahminine göre yüzde 43,11 artacak.

SON TEKLİF KONUSUNDA KARARI BAŞKAN ERDOĞAN VERECEK

İki Bakanlık çalışmalarını tamamladıktan sonra son teklif için Başkan Erdoğan'a rapor sunacak. Teklif rakamları konusunda Başkan Erdoğan'ın kararı vermesi bekleniyor.

TOPLU SÖZLEŞME ZAMMI İÇİN NİHAİ RAKAM NE ZAMAN GELECEK?

Uzlaşı sağlanamazsa kamu işveren tarafından üçüncü teklif 22 Ağustos'ta gelecek. Eğer bu zam teklifinde de uzlaşı sağlanamazsa konu Kamu Hakem Kurulu'na taşınacak ve son kararı kurul verecek.

TOPLU SÖZLEŞME ZAM TEKLİFİ NASIL ŞEKİLLENDİ?

Yaklaşık 3,7 milyon memur ve 2,7 milyon memur emeklisini ilgilendiren toplu sözleşme görüşmelerinde 1 Ağustos'ta başlayan süreç Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının ev sahipliğinde devam ediyor. Hizmet kollarına ait taleplerin tasnifi ve müzakeresi, kamu görevlilerinin geneline ilişkin taleplerin ön müzakeresiyle ilerleyen görüşmelerde, Kamu İşveren Heyetinin 14 Ağustos'ta ilk zam teklifini sunmasıyla pazarlık aşamasına geçilmişti.

1. ZAM TEKLİFİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan Toplu Sözleşme Görüşmeleri için ilk zam teklifini açıkladı. Buna göre 2024 yılının ilk yarısı için yüzde 14 ikinci yarısı için yüzde 9 teklif edildi. 2025 yılı içinse hükümet yüzde 6 ve yüzde 5 teklifinde bulundu.

2. ZAM TEKLİFİ

Bakan Işıkhan Toplu Sözleşme Görüşmeleri için 2. zam teklifini açıkladı. Buna göre 2024 yılının ilk yarısı için yüzde 15 ikinci yarısı için yüzde 10 teklif edildi. 2025 yılı içinse hükümet yüzde 6 ve yüzde 5 teklifinde bulundu.

MEMUR-SEN'İN TOPLU SÖZLEŞME İÇİN TALEBİ NE OLDU?

Toplu sözleşme görüşmeleri için Memur-Sen, 2024 için 3'er aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 3 ayda yüzde 35, ikinci 3 ayda yüzde 10, üçüncü 3 ayda yüzde 15, dördüncü 3 ayda yüzde 10 artış istemişti. Konfederasyon, 2025 için ise 6'şar aylık dönemler itibarıyla refah payı dahil birinci 6 ayda yüzde 25 ve ikinci 6 ayda yüzde 15 zam talep etmişti.

Kaynak: Sabah

Editör: Bilge Güler