Sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları için bekleyiş sona erdi. 45 bin sözleşmeli öğretmenlik mülakat sonuçları bugün açıklandı. Adaylar, e-Devlet "Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Sınav Sonucu Sorgulama" ekranı aracılığıyla sonuçları öğrenebilecek. Atama tercihleri 2-6 Mayıs'ta alınacak ve atama sonuçları ise 8 Mayıs'ta açıklanacak.

SONUÇLAR NASIL ÖĞRENİLECEK?

Millî Eğitim Bakanı Mahmut Özer, sözlü sınav sonuçlarına ilişkin yaptığı açıklamada, "Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde inşasını gerçekleştireceğimiz "Türkiye Yüzyılı"nda öğretmenlerimiz, eğitimdeki başarının anahtarı olacak. Sözlü sınav sonuçlarını bugün açıkladığımız öğretmenlerimize başarılar diliyorum. Ülkemize hayırlı olsun..." diye konuştu.

BRANŞ DAĞILIMI NASIL OLACAK?

Öğretmenlik için atamaya esas teşkil eden 103 alandan atama yapılacağına işaret eden Özer, bu kapsamda en fazla atama yapılacak beş alana ilişkin şu bilgileri vermişti; "45 bin öğretmen alımında sınıf öğretmenliği için 7 bin 878 kontenjan, rehberlik alanına 3 bin 604, okul öncesi öğretmenliği 3 bin 269, ilköğretim matematik 2 bin 656, din kültürü ve ahlâk bilgisi alanı için 2 bin 604 kontenjan ayrıldı."

SON 20 YILIN EN BÜYÜK ATAMASI

Öğretmen atamalarının en fazla son 20 yılda yapıldığını hatırlatarak bu sayının 500 binden 1 milyon 200 binlere ulaştığını hatırlatan Bakan Özer, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın müjdesini verdiği yeni 45 bin öğretmen ataması, son 20 yılda bir defada yapılan ilk ve en büyük öğretmen ataması olacak. Bu vesileyle Sayın Cumhurbaşkanımıza eğitime verdikleri büyük destekleri için şükranlarımı sunuyorum." değerlendirmesinde bulunmuştu.

Sözleşmeli Öğretmenlik Sözlü Sınav Sonucu Sorgulama ekranı için tıklayın