Muhalefet cephesindeki İP’li Meral Akşener çatlağı dünyanın da gündemine oturdu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Oturdular, konuştular, dağıldılar' sözlerini gündemine getiren Bloomberg muhalefet için "Çöküşün eşiğinde" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın 6'lı koalisyonun seçim öncesi aday çıkaramaması konusundaki sözlerini gündeme taşıyan gazete, muhalefetteki siyasi çekişmeye de dikkat çekti.


Aylarca süren iç çatışmanın ardından ortak aday bulamayan Erdoğan karşıtı bloğun çökmenin eşiğinde olduğu yazıldı.

"Muhalefet bloğunun bölünmenin ardından ilkelerine olan bağlılığını tazelediğini" ileri süren Reuters ise, analistlerin konuya ilişkin açıklamalarına yer verdi. Habere göre, 6'lı koalisyonun bu krizi "Erdoğan'ı yenme umutlarına bir darbe"

CHP 'nin ittifakta en büyük seçmen tabanına sahip olduğunu yazan ajans, 5'li ittifakın adayının ise 6 Mart'ta duyurulacağını belirtti.

Erdoğan'ın popülaritesinin depremlerden sonra düştüğü iddia edilen haberde, analistlerin muhalefetteki bu anlaşmazlığın iktidar ittifakına yarar sağladığını belirttiği vurgulandı.

Muhalefet için en iyi umudun ilk turda Başkan Erdoğan'ın oylarının yüzde 50'nin altında tutmak olduğu yazılan haberde, Londra merkezli RDM Advisory'nin kurucusu Erdem Aydın'ın sözlerine yer verildi. Aydın, "Şu anda hem İP hem de CHP, zayıf bir liderlik ve iletişim sergiledi ve bu krizle sonuçlandı... Bu senaryoda Erdoğan dışında kimse kazanamaz."

Kaynak: S


 

Editör: Bilge Güler