ABD'de Türkiye karşıtı tavırları ve attığı adımlarla bilinen New Jersey Senatörü Bob Menendez, rüşvet almakla suçlanıyor.

Suçlamaların odağındaki bir diğer isim, Menendez'in eşi Nadine Arslanian oldu.

MENENDEZ SKANDALI

İşgalci İsrail'den Gazze'de katliam... Şehit sayısı 17 bin 700 oldu İşgalci İsrail'den Gazze'de katliam... Şehit sayısı 17 bin 700 oldu

Menendez'in evinde yapılan aramalarda 100 bin dolarlık iki altın külçe ve 480 bin dolarlık gizli nakit para ele geçirildi.

Türkiye düşmanı ismin karıştığı skandallar bunlarla sınırlı değil.

Demokrat siyasetçi ayrıca senatörlük makamı üzerinden usulsüz şekilde ev ipoteği ödemeleri, iş tazminatı ve lüks araç edinme yolsuzluklarıyla gündeme geldi.

F-16'LARIN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL

F-16 savaş uçaklarının Türkiye'ye gönderilmesini istemeyen Menendez ile ilgili ABD basınında dikkat çeken ifadelere yer verildi.

Al Monitor internet sitesinin haberinde, F-16'ların Türkiye'ye satışının önündeki en büyük engelin Menendez olduğuna dikkat çekildi.

"BİDEN YÖNETİMİ İKNA ETMEK İÇİN UĞRAŞIYORDU"

İddianamenin Ankara tarafından "çok yakından" takip edildiği belirtilerek şöyle denildi:

ABD hükümetinin satış için Senato onayına ihtiyacı var. Biden yönetimi, Menendez'i ikna etmek için uzun süre uğraşıyordu.

Türk toplumu, Senatör Menendez'in rüşvet almakla suçlandığı haberinden memnun olacaktır.

"BİDEN'IN İŞİNİ KOLAYLAŞTIRACAK"

Bob Menendez, Türkiye'nin Washington'daki "en büyük hırslı rakiplerinden biri" olarak tanımlandı.

Söz konusu ismin, F-16 satışlarını bir süredir engellediği, hakkında çıkan rüşvet haberlerinin ise "Biden'ın işini kolaylaştıracağı" kaydedildi.

İKİ AYRI SUÇ İDDİASIYLA SUÇLANAN İLK SENATÖR

İddianame ile New Jersey'nin Demokrat Senatörü Menendez'e 10 yıl içinde ikinci kez yolsuzlukla ilgili suçlama yöneltilmiş oldu.

Senato Tarih Ofisi'ne göre, 69 yaşındaki Menendez, "ABD tarihinde iki ayrı suç iddiasıyla suçlanan ilk senatör" olarak kayıtlara geçti.

New Jersey Senatörü olarak 2006'dan bu yana görev yapan Menendez'in, 2024 ABD Başkanlık Seçimi'nde yeniden Kongre'ye Demokrat Parti'den aday olması bekleniyor.

Kaynak: AA/Ensonhaber