Gazze'de 63'üncü gününe giren çatışmalara yeniden ara verilmesi için diplomatik girişimler sürüyor.

ABD Başkanı Joe Biden, önce İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, ardından da Ürdün Kralı 2. Abdullah ile telefon görüşmesi yaptı.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre Biden, İsrail'e olan kayıtsız desteğini vurguladı ve Gazze'deki rehinelerin durumundan derin endişe duyduğunu ifade etti. Uluslararası Kızılhaç Örgütüne söz konusu rehinelerin Hamas'ın elinden kurtarılması için izin verilmesi gerektiğini kaydeden Biden, rehine takasının çökmesinden de Hamas'ı sorumlu tuttu.

BIDEN NETANYAHU'YU 16'NCI KEZ ARADI

Biden ayrıca, 7 Ekim'den beri 16'ncı kez telefonda görüştüğü Netanyahu'ya Gazze'deki çatışma bölgelerinde kalan sivillerin korunmasının bir gereklilik, sivil halk ile Hamas üyelerinin ayırt edilmesinin ise önemli olduğunu dile getirdi.

Gazze'ye daha fazla insani yardım ulaştırılması gerektiğini vurgulayan Biden, İsrail'in bölgeye daha fazla yakıt sağlanması yönündeki kararını ise memnuniyetle karşıladı.

Biden ayrıca Batı Şeria'daki Filistinlilere yönelik artan şiddetten endişe duyduğunu ve bölgede istikrarın sağlanması gerektiğini kaydetti.

BLINKEN'DAN İSRAİL'E MESAJ

Benzer açıklama ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken'dan da geldi.

Blinken, "İsrail'in sivilleri koruma niyeti ile sahadaki gerçeklik arasında fark var" dedi. Sivilleri korumanın oldukça zor olduğunu kabul ettiklerini, ancak İsrail'in bunu yapmakla yükümlü olduğunu söyledi.

Blinken, konuk olduğu CNN canlı yayınında İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarındaki sivil kayıplara ilişkin, "Hepimiz için yürek parçalayıcı" yorumunu yapmıştı.

Editör: Ferhat Erdemir