KADİR YILDIZ / TÜRKGÜN ÖZEL  

Irak’ın kuzeyine yeni hava harekatı! 16 terör hedefi imha edildi Irak’ın kuzeyine yeni hava harekatı! 16 terör hedefi imha edildi

Gazeteci Fatih Altaylı’nın sorularını yanıtlayan İP Başkanı Meral Akşener, yerel seçimlere ve ittifaka ilişkin ortaklarına veryansın etti. 81 ilde aday çıkaracaklarını Akşener, CHP’nin Ankara ve İstanbul’u kaybetmesini göze aldıklarını söyledi. Akşener’in bu tutumu pazarlığı kızıştırmaya çalıştığı şeklinde yorumlandı.

İş birliği olabilir

2024 yılında yapılacak yerel seçimlere ilişkin partisinin “her yerde ayrı adayla girme” tutumuna dikkati çeken Akşener, “Ben bu ittifak siyasetine şiddetle karşıyım” dedi. Akşener, “Bu durumda İstanbul ve Ankara’nın büyük ihtimalle Altılı Masa’nın eski ortağınızın partisi tarafından kaybedileceğini göze alıyor musunuz?” sorusuna, “Hepsini alıyoruz. Belki bizimki seçilir. Öyle adaylar çıkaracağız ki” yanıtını verdi. 81 ilde aday çıkaracaklarını belirten Akşener, “mesela küçük ilçelerde öyle şeyler olur ki yani teşkilatlar yapıyor bunu kendi aralarında. Kişiyi çekiyorlar geriye kalıyorsunuz. Onlar yapılabilir” diyerek açık kapı bıraktı.

Teklif CHP’den geldi

6‘lı masanın aday belirleme sürecine değinen Akşener iki belediye başkanının başkan yardımcısı yapılacağından kimsenin haberi yoktu. Teklif masaya geldiğinde çok şaşırdılar ifadelerini kullandı. Akşener, “Bu iki belediye başkanının yardımcı olmasını öneren ben değilim. Onlar bana başka seçenekler de sundular. İkisini kabul ettim. Bundan Kemal Bey’in bilgisinin olduğunun ispatlanmasını istedim. Üç kişi hariç herkes bu fikri, ‘kazanacak adaydan’ kazanacak formüle geçtim’ onayladı. Ertesinde biz dördümüz buluşmak üzere çıktık. Kemal Bey, ben, iki belediye başkanı... Bu iki arkadaşın icracı ve yetkili başkan yardımcılığını teyit ettik. Bundan sonrası çok vahim. Öğrendim ki masadakilerin haberi yok... Ben de dedim ki; ‘o zaman tamam, kalsın benim üzerime ben razıyım. Hadi bana eyvallah” dediğini aktardı. İttifak ortaklarının masa altından tekme attığını söyleyen Akşener, Cumhur İttifakı’nın ise etlen tırnak olduğunu sözlerine ekledi.

 İzmir ve Bursa adaylarını açıkladı

İP Başkanı Meral Akşener, Mart 2024’te yapılacak olan yerel seçimlere ilişkin adaylarını açıkladı. Ankara ve İstanbul’da Mansur Yavaş ve Ekrem İmamoğlu’na karşı adaş çıkaracaklarını belirten Akşener, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı içinde adaylarını açıkladı. “Biz her yerde ayrı gireceğiz. İstanbul ve Ankara dâhil” diyen Akşener, “İzmir’de ‘CHP ceketini assa seçilir’ diye bir kanaat var. Ümit Özlale şu an itibariyle çalışıyor. ‘Ben adayım’ dedi. Bize dedi, dışarıya diyemedi daha. Bugün ben buradan ilan ediyorum. Mesela Bursa’da bir ilçe başkanımız dedi, senelerdir belediyeye çalışıyor. Onu ilan ettik. Bursa özelinde olmak üzere bütün ilçelerde aday çıkaracağız” ifadelerini kullandı.

İP’li Beker’e destek verdi

Ankara Milletvekili Adnan Beker’in ‘Biz 6 parti kazanmış olsaydık daha bakanlar kurulunu oluşturmamıştık’ sözünün hatırlatılması üzerine değerlendirmede bulunan Meral Akşener, “Son dönemde ortaya çıkanlarla ilgili arkadaşlarımızda büyük bir hayal kırıklığı ve öfke var. Adnan bey sahada çalışılırken deniliyor ki onlar oradan milletvekili çıkaramaz İYİ Parti’ye oy vermeyin. Beni ve İyi Parti’yi düşmanlaştırarak bizim üzerimizden Kılıçdaroğlu’na gelebilecek oyların önü kesildi” dedi.

İP Ankara Milletvekili Adnan Baker’in bir TV kanalında ittifak ortakları ve CHP’ye yönelik ifadeleri sonrası başlayan tartışma CHP’li Özgür Özel’in cevap vermesiyle iyice büyüdü. “Adnan Bey’in ifadeleriyle ilgili bir şey söylersem kalbini kırarım” diyen Özel’e, Beker’den aynı sertlikte bir yanıt geldi. CHP’yi eleştiren Adnan Beker, “Ya biz daha bakanları oluşturamamışız. Biz daha atamalar yapamamışız, Allah memleketi korumuş.” ifadelerini kullanmasına cevap veren CHP’li Özgür Özel, “Adnan Bey’in ifadeleriyle ilgili bir şey söylersem kalbini kırarım. Bir kahvenin köşesinde askerlik arkadaşlarıyla öyle kayda alınmayan bir değerlendirme yapıyormuşçasına özensiz bir değerlendirme yaptı.” ifadelerini kullandı. Bu sözlere tepki gösteren Adnan Beker ise, “Bana ‘Kahve konuşması’ demiş, keşke o kahvelere gitselermiş, gördüklerimi görürlerdi” sözleriyle cevap verdi.