TOLGA POLAT / TÜRKGÜN

İP’te, tam bir keşmekeşe dönen denetimsiz parti içi yönetim, her kafadan bir ses çıkmasına da neden oluyor. Kurmayları Meral Akşener’in ne yapmaya çalıştığını anlayabilmiş değil. Masayı yıkarken elleri patlarcasına alkış tutan genel başkan yardımcıları, 48 saat sonra ‘U’ dönüşü yapan Akşener’i tekrar alkışlamak zorunda kalmıştı. Dönüşün en büyük sebebi, partinin iki günde 100 binin üzerinde üye kaybetmesiydi. İP’in altılı masaya tekrar dâhil olmasıyla birlikte kan kaybına pansuman yapılmış gibi görünse de, son neşter daha sert yerden indi.

Partideki milliyetçi kanadın önde gelen ismi Yavuz Ağıralioğlu, 2019 belediye seçimleri öncesinde, TBMM’de Cumhur İttifakı sıralarına dönerek, "Çocuklarımızın katillerinin bize vereceği bir oyla belediyeyi değil vatanın hepsini verseniz, alırsak namussuzuz" ifadelerini kullanmıştı. Instagram hesabından konuşmasını paylaşan Ağıralioğlu, partisinden istifası sonrası yaptığı açıklamalarla İP’lilere o sözleri yutturdu. En son HDP’nin Millet İttifakı’yla ilgili yaptığı destek açıklamalarına Meral Akşener’in ses çıkarmaması üzerine basın mensuplarının karşısına geçen Yavuz Ağıralioğlu, "Güçlendirilmiş, iyileştirilmiş Kemal Kılıçdaroğlu modeli sunulmuş oldu" sözleriyle Kılıçdaroğlu’na oy vermeyeceğini açıklamış, şu değerlendirmede bulunmuştu: HDP açıklama yaptı.

Kemal Kılıçdaroğlu lehine aday çıkarmayacaklarını açıkladılar. Biz terörün gölgesinin düştüğü yerde olmayız. Ben defalarca ifade ettim. HDP'ye oy veren 6 milyon seçmen, herhangi bir partimiz, HDP'ye oy veren vatandaşlarımızın oyunu alabilirse ben bunun övüncüyle yaşarım.

ÖMER ÇELİK’TEN ‘ÇAYLI FÜZE'

Meral Akşener’in sosyal medya hesabı üzerinden Millet İttifakı’nın trollerine şirin görünmek adına yaptığı paylaşımda, yakışıksız sözlerle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı hedef almasına AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in verdiği yanıt çok konuşuldu.

Akşener’in, “Giderayak seni çok gergin gördüm Recep Bey. Akşamları papatya çayı iç. İyi gelir” sözlerine Ömer Çelik, “Bu saldırgan üslubun sebebini biliyoruz. Kendi adaylarını ilan ettiklerinden beri PKK’nın defalarca açık destek ilan ettiği bir yapının parçası olarak yola devam etmek zorunda kaldıklarını görüyoruz. Kuşkusuz bunu tonlarca “rezene çayı” içerek bile hazmetmek mümkün değildir” sözleriyle yanıt verdi.

Çelik sözlerine şöyle devam etti: Şayet birileri siyasi gerginlik nerede diye tespit etmek istiyorsa, Sayın Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adayı ilan edildiği anda yanındaki genel başkanlardan hangisinin gerginlik konusunda diğeriyle yarıştığına bakmalıdır. Böylece aslında 7’li masada kimin günlük doz olarak kaç papatya çayı içmeye ihtiyacı olduğunu tespit edebilirler. “Hakarete uğradım” diyerek masadan kalkmak, sonrasında mecbur kalıp tekrar o masaya oturmak nerede olduysa siyasi gerginlik oradadır. “Kumar masasıyla noter masası arasında kaldık” dedikten sonra mecburi geri dönüş nerede yaşanmış ise gerginliğin adresi orasıdır!

KORAY AYDIN'IN GÖZÜ KOLTUKTA

Yavuz Ağıralioğlu’nun istifası sonrası gözler Koray Aydın’a çevrildi. Aydın’ın, ittifak içindeki HDP etkisine ne tepki vereceği merakla bekleniyordu. Türkgün yazarı Yıldıray Çiçek’in geçtiğimiz gün yazdığı yazıda Aydın’ın da istifa edebileceği görüşü gündemi uzunca süre meşgul etti. Koray Aydın istifa etmeyeceğini açıkladı. Son anda karar değiştiren ve uzun süre istişarelerde bulunduğu bilinen Aydın’ın istifasına, partideki genel başkanlık koltuğu engel oldu. Koray Aydın, Kemal Kılıçdaroğlu’nun cumhurbaşkanı seçilememesi durumunda, Meral Akşener’in partideki konumunun tartışılacağını biliyor. İP’te, teşkilatlara en hakim isim olan Aydın, ittifakın başarısız olması durumunda Akşener’den hesap sorarak, partinin başına geçmeyi düşünüyor.

Editör: Bilge Güler