İHRACAT GELİRİNDE TURİZM 3. SIRADA

Petrol ve Kimya sektöründen sonra ihracat gelirleri açısından üçüncü sırada Turizm sektörü ’nün olduğunu söyleyen MHP Kütahya Milletvekili Ahmet Erbaş ; “ Turizm ülkeler için vazgeçilemez gelir ve istihdam kaynaklarından biridir. Bu nedenle turizmden daha fazla gelir elde etmek ve rekabet avantajı sağlamak amacıyla, turizmin tüm yıla yayılabilmesi için alternatif turizm türlerinden faydalanılması söz konusu olmuştur.  İklim ve coğrafi koşullar itibariyle giderek önemli bir pazar payına dönüşmeye başlayan kış turizmi, uzun yıllar önce bu alternatifler arasındaki yerini almıştır. Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün Ocak 2022’de yayınladığı Dünya Değişim Göstergeleri Raporu’na göre,  Dünya genelinde uluslararası ziyaretçi sayısı önceki yıla göre % 4 artış göstererek 1,5 milyara ulaşmıştır.” diye konuştu.

KIŞ TURİZMİ İÇİN ULUDAĞ ÇOK ÖNEMLİDİR

Kış turizminde Uludağ’ın çok büyük öneme sahip olduğuna vurgu yapan MHP Milletvekili Erbaş ; “ Her yıl milyonlarca kayak severin farklı coğrafyalardaki turizm hareketliliği, kayak elverişli ülkeler için, cazibe ve çekim sahası yaratma yarışını hızlandırmıştır. Bu açıdan değerlendirildiğinde, ülkemizin kış turizmi tarihi açısından en önemli kayak merkezi, her yıl yüz binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlayan Uludağ’dır. 

FRANSA, İTALYA BİZDEN DAHA BAŞARILI!

Dünyanın bütün kayak merkezleri başka bir konsept ile yönetilir. Popüler bir kış sporu türü olarak kayak, kış turizminin temel faaliyeti olarak görülmektedir. Spor faaliyetlerinin dışında oyun ve eğlence deneyimlerine doğru yön değiştirdiğinden, iklim, kar yağışı ve doğal çevre koşulları gibi faktörlerin dışında, turistik faaliyetleri gerçekleşebilmesi için çeşitli konaklama ve mekanik tesislerin varlığını da gerekli kılmıştır. Kış turizmi gelirleri açısından incelediğimiz ülkelerden, İsviçre, Fransa, Avusturya ve İtalya Alplerinde kayak merkezlerinin bulunduğu bölgelerdeki otel fiyatlarına ve turizm anlayışına bakmamız gerekmektedir. Fiyat olarak, ülkemizin fiyatlarının 4-5 katına yaklaşan konaklama fiyatları, kayak tesisleri, dünyaca ünlü restoranları, dijital ve ulusal basınlarında yaptıkları tanıtımları ve medya bilinirliği açısından çok daha başarılı oldukları ortadadır.” dedi.

ULUDAĞ TURİSTLERİN GÖZDESİ KONUMUNDA

Uludağ'ın sadece kış turizmi olarak düşünülmemesi gerektiğini ve Avrupalı turistlerin Uludağ’a her zaman büyük ili gösterdiğini ifade eden MHP Milletvekili Ahmet Erbaş ; “Geçen sene Rusya, Ukrayna ve Arap yarımadası ülkelerinden çok yüksek sayıda misafir gelmiştir. Ayrıca, Türkiye’nin en büyük kenti İstanbul’a olan yakınlığı, yatak kapasitesi, rekreaktif etkinlik çeşitliliği, medyadaki görünürlüğü ve toplum nezdindeki imajı, Uludağ Kayak Merkezi’nin sahip olduğu avantajlardandır.” Açıklaması yaptı.

PANDEMİYE RAĞMEN REKOR KIRDIK

Pandemide Turizm alanında başarı hikayesi yazıldığını belirten Erbaş ; “Kültür ve Turizm bakanlığı, son dönemlerdeki çalışmaları ile, turist sayısı ve turizm gelirleri açısından pandemiye rağmen rekorlar kırmıştır. Rakiplerimiz, ispanya, İtalya, Yunanistan turizm noktasında birçok konuda geride bırakılmış, turizmde bir başarı hikayesi yazılmıştır. Bu coğrafyanın bu kültürün bu medeniyetin tek bir taşına dahi sahip çıkmak adına çok ciddi çalışmalar yapılmıştır.” dedi.

ULUDAĞ ALAN BAŞKANLIĞI’NA OLUMLU BAKIYORUZ

Bölgede planlama yetkisine sahip birden fazla kurum olmasının yarattığı ağır bürokrasi nedeniyle, mevcut sorunların çözülmesine yönelik olarak etkin ve hızlı bir planlama sureci gerçekleştireceğine inandıkları “ULUDAĞ ALAN BAŞKANLIĞI” na olumlu baktıklarını söyleyen MHP Milletvekili Erbaş ;  “Bu nedenle Uludağ alan Başkanlığı’nın, turizme sağlayacağı katkıya olumlu açıdan bakıyoruz. Uludağ̆ alan başkanlığı kurulmasıyla birlikte alanın doğal sit koruma statülerinde herhangi bir değişiklik yapılmamakta, bu alanlarda yürürlükteki koruma mevzuatı ve ilke kararları geçerliliğini devam ettirmektedir. Uludağ alan Başkanlığı’nın kurulmasıyla alanın 1. ve 2. derece doğal sit alanı statüsü̈ de devam edecektir. ”dedi.

KURUMLARI KARŞI KARŞIYA GETİRMENİN ANLAMI YOKTUR

Erbaş, ayrıca ;“ Bu bilgiler ışığında hareket ederek, tarihimize, kültürümüze ve turizmimize bu denli katkılar sağlamış Kültür Turizm Bakanlığı ile Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nün değerli bürokratlarını karşı karşıya getirmenin bir anlamı yoktur. İkisi de devletimizin en önemli kurumlarındandır. Orası başka bir devlete ait bakanlık, burası başka bir devlete ait bakanlıkmış gibi davranmanın gereği yoktur. Kültür ve turizm bakanlığımızın Uludağ alan Başkanlığı’nda da milletimizin vicdanına, taşına, toprağına halel getirmeden büyük bir titizlik ile faaliyetlerini yürüteceğini olan inancımız tamdır. Çanakkale Savaşları, Gelibolu Tarihi alan başkanlığımızın, Türk tarihinin destansı anılarına ev sahipliği yaptığı, bölgedeki tarihi, kültürel ve manevi değerleri gelecek kuşaklara aktardığı onlarca proje vardır. Aynı şekilde Uludağ alan Başkanlığı’nın da Uludağ’ın doğasına, tarihine, turizmine, ekonomisine katkı sağlaması temennimizdir.” Diye konuştu.