Mart ayıyla beraber altın fiyatları ons öncülüğünde yükselişini hızlandırdı.. Ons altın 2000 dolar seviyesine dayanarak 11 ayın zirvesini tazerlerken yurt içinde gram altın fiyatı da buradan esen rüzgarın etkisiyle tüm zamanların zirvesini test etti. Piyasalarda Fed faiz kararı önümüzdeki haftanın en önemli gündem maddesi olurken, altın yatırımcılarının gözü kulağı Fed faiz kararı ve sonrasında gelecek açıklamalarda olacak.

ALTIN FİYATLARI NEDEN YÜKSELDİ?

Altın fiyatları için yükselişin başlıca 4 nedeni bulunuyor.

ABD'de 3 bankanın iflası ve bankacılık sektöründe yaşanan krizin Avrupa'ya da sıçrayacağı endişesi yatırımcıları güvenli liman arayışına yöneltti.

Yaşanan krize ek olarak Fed'in faiz artırım sürecinde yumuşayacağı beklentisinin artması ve Mart FOMC toplantısı yaklaşması altın fiyatlarına destek oldu.

Şubat ayı ABD enflasyon verisi beklentilere paralel yüzde 6'ya geriledi. Bu durum Fed'in faiz artırım hızını yavaşlatma beklentisini artırdı.

ABD ekonomisinde 2023 yılı içerisinde resesyon yaşanabileceği endişesi arttı. Yine bu durum altın fiyatları için destek olan bir diğer etmen olarak dikkat çekti.

Sonuç olarak Fed'in enflasyonu baskılamak için şahin politikalar güderek yüksek faiz artırımı yapacağı beklentileri ABD'de başlayan bankacılık krizi sonrası yerini güvercin para politikası beklentisine bıraktı. Bu durum altına yaradı.

ALTIN GRAM FİYATI 1215 TL'Yİ AŞTI

Ons altın fiyatları yaklaşık 11 ay sonra 2000 dolar bandını dayanırken, buradan esen rüzgarın etkisiyle de gram altın 1215 TL'yi aşarak tüm zamanların zirvesini gördü. Ons altın en son 19 Nisan 2022 tarihinde bu seviyenin üzerinde işlem görmüştü.

ABD ENFLASYON VERİSİ YÜZDE 6'YA GERİLEDİ

Şubat ayı ABD enflasyon verisi açıklandı. Enflasyon verisi Fed'in faiz kararı için belirleyici olduğundan ekonomistlerin radarında yer alıyordu. ABD enflasyon verisi Şubat döneminde beklentilere paralel yüzde 6 düzeyinde gerçekleşti.

ABD enflasyon verisi Fed'in 22 Mart'ta vereceği faiz kararı için kritik önem arz ediyordu. Banka krizleri ve enflasyon verisi öncesi Fed'in 50 veya 75 baz puan faiz artırması öngörülüyordu. Ancak yaşanan son gelişmeler beklentileri değiştirdi.

FED'İN FAİZİ SABİT TUTMA İHTİMALİ GÜÇLENİYOR

ABD'de Silvergate, Silicon Valley ve Signature Bank'ın batması riskli varlıklardan çıkışı beraberinde getirirken altın ve tahviller başta olmak üzere güvenli liman talebini artırdı. Ekonomistler artık 22 Mart'ta Fed'in faizi sabit tutabileceği beklentisinin arttığını ifade etti.

Öte yandan enflasyonda yaşanan beklentilere paralel gerileme Fed'in faiz indirim sürecine ara verebileceği veya daha düşük bir oranda faiz artırımı yapabileceği algısını güçlendirdi. Piyasadaki fiyatlamalar Fed'in faizi sabit tutabileceği veya 25 baz puan artırım kartını kullanabileceği yönünde oluşmaya başladı.

AVRUPA'DA CREDIT SUISSE HABERLERİ TAKİP EDİLİYOR

ABD'de Silvergate ile başlayarak Silicon Valley Bank ile devam eden bankacılık krizi Avrupa'da Credit Suisse ile devam etti. Bankacılık krizine karşı 54 milyar dolarlık dev bir kurtarma paketi gelmesi Credit Suisse üzerinde bir miktar toparlanmaya neden olsa da güvenin tesis edilemesi nedeniyle paketin etkisi sınırlı kaldı.

FED FAİZ KARARI NE OLACAK?

Ekonomiyi soğutarak enflasyondaki yükselişini frenlemek adına sert faiz artırımları yapan Fed'in para politikasında yumuşamaya gitmesi bekleniyor. Fed'in 10 yılların en yüksek faiz artırımları karşısında enflasyon bir miktar gerilesede ABD ekonomisi üzerinde resesyon çanları çalmaya başladı. Son yaşanan banka krizleri de para politikasında atılan adımların yan etkileri olarak dikkat çekiyor.

Fed toplantısı 21-22 Mart tarihinde gerçekleşecek. Toplantı sonrası Fed faiz kararı için açıklamada bulunacak. Yatırım kuruluşları ve analistler Fed'in bu toplantıda pas geçeceğini veya 25 baz puan faiz artırıma gidebileceği yönünde görüş bildirdi.

FED VE ECB'DEN FAİZ ARTIRIM BEKLENTİSİ AZALDI

Küresel bankacılık sektöründeki yaşanan bu son gelişmeler ABD Merkez Bankası Fed ve Avrupa Merkez Bankası ECB'den faiz artırım beklentilerinin gerilemesine neden oldu.

ALTIN FİYATLARI NE KADAR OLDU?

CANLI GRAM ALTIN FİYATI

ALIŞ(TL) 1.215,77
SATIŞ(TL) 1.216,14

ÇEYREK ALTIN FİYATI KAÇ TL?


ALIŞ (TL) 1.988,00
SATIŞ (TL) 2.008,00

22 AYAR BİLEZİK FİYATI NE KADAR

ALIŞ (TL) 1.099,43
SATIŞ (TL) 1.112,26

CUMHURİYET ALTINI FİYATI

ALIŞ (TL) 7.958,00
SATIŞ (TL) 8.037,00

ONS ALTIN FİYATI BUGÜN KAÇ DOLAR?

ALIŞ (USD) 1.989,08
SATIŞ (USD) 1.989,68

Kaynak: Sabah

Editör: Bilge Güler