BABA-OĞUL KAVGASI ŞİDDETLENDİ

Kemal Kılıçdaroğlu’nun Muharrem İnce’ye uyguladığı tarifenin aynısını Ekrem İmamoğlu’na uygulamaya hazırlandığını, “Ekrem Bey başarılı bir belediye başkanıdır. Görevine devam etmelidir” diyerek Ekrem İmamoğlu’nu kaybedeceği bir İstanbul seçimlerine sürüklemeye çalıştığını, gerçek niyetinin genel başkanlıktaki vadesini uzatabilmek olduğunu biliyorduk.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Ekrem İmamoğlu’nu bitirme planını adım adım devreye sokacaktı. Planın en kritik safhası CHP İstanbul İl Başkanlığı seçimlerinin genel merkezin adayı tarafından kazanılmasıydı.

Kemal Kılıçdaroğlu İstanbul İl Başkanlığı için Cemal Canpolat’a yürü komutunu verirken bunu her zaman olduğu gibi alengirli yollardan geçerek yaptı. CHP İstanbul İl Başkanlığı’na aday olan Özgür Çelik ve Cemal Canpolat’ın her ikisiyle de fotoğraf vererek iki adaya da başarılı dileklerini sunmaktan, her zamanki demokrasi tiyatrosunu yeniden canlandırmaktan geri durmadı.

Cemal Canpolat “Kılıçdaroğlu’nun oturduğu koltuk, Mustafa Kemal’in oturduğu koltuktur. Kılıçdaroğlu’na saldırmak, Mustafa Kemal’e saldırmaktır" diyerek arkasında Kemal Kılıçdaroğlu’nun olduğunu zaten bas bas bağırıyordu. Özgür Çelik’in de İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun adayı olduğu herkesin malumuydu. Yani CHP’nin İstanbul il kongresi Cemal Canpolat ve Özgür Çelik isimli iki gölge adayın perde gerisinde birbirine kılıç çeken baba-oğulun kapışmasıydı.

Cemal Canpolat İstanbul il kongresinde Ekrem İmamoğlu’na sağlı sollu girişerek Kemal Bey’in Ekrem İmamoğlu’nu bitirme planından bir fragman gösterdi: "CHP'lilerin başka partiler üzerinden işe girmesini içime sindiremiyorum" diyen Cemal Canpolat, Ekrem İmamoğlu’nun İBB’yi İYİ Parti ile birlikte yönettiğini, CHP’lilerin İBB’de işe girebilmek için kendilerine İP’li görünümü verdiklerini, Ekrem İmamoğlu’nun delegeleri belediyenin imkanlarıyla ayartarak il başkanlığı seçimlerine müdahale ettiğini belirtti.  

Türk kamuoyu İBB’de dönen liyakatsizlikleri, torpilleri, usulsüzlükleri bir ucundan yakalayabiliyordu ama İmamoğlu’nun çevirdiği bazı dolapları CHP genel merkezinin desteklediği bir adayın, dolayısıyla da Kemal Kılıçdaroğlu’nun perspektifinden işitmek daha önemliydi. Karşı mahalleden biri söyleyecek olursa komplo, karalama kampanyası gibi etiketler vurulabilecek olan iddialar bu kez mahallenin içinden tescillendi.

CHP İstanbul il başkanlığını Kemal Kılıçdaroğlu’nun adayı Cemal Canpolat değil Ekrem İmamoğlu’nun adayı olan Özgür Çelik kazandı. Şu günkü durumda Kemal Kılıçdaroğlu uzun zamandan sonra parti içerisinde önemli bir mevzii kaybetmişe benziyor.

Cemal Canpolat’ın seçimi kazanması halinde Ekrem İmamoğlu’nun erkenden dürülecek olan hesabı 31 Mart’a sarktı. Cemal Canpolat’ın kendisiyle ilgili kongre salonundaki sözlerini "Rezil olduk yine millete, Türkiye izliyor bizi" ifadeleriyle yorumlayan Ekrem İmamoğlu yarını görmeden “Bugün çok rezil olduk” dememeli. 31 Mart’tan sonra İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde beş senedir ne rezillikler döndüğüne tüm ülke şahit olacak.