Soruşturma Kilis Cumhuriyet Başsavcılığı nezdinde devam ediyor.

Ticaret Bakanlığı Öncüpınar Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerinin yürüttüğü risk analizi ve hedefleme çalışmaları çerçevesinde Türkiye’den Suriye’ye çıkış yapmak üzere Öncüpınar Gümrük Kapısı’na gelen bir TIR şüpheli görülerek taramaya tabi tutuldu.

X-RAY'DE ŞÜPHELİ YOĞUNLUK GÖRÜLDÜ

X-ray tarama görüntülerinde gümrük idaresine yasal olarak beyan edilen kullanılmış plastik kasaların olduğu bölgede şüpheli yoğunluk görülmesi üzerine araç, ekiplerce fiziki olarak arandı.

YAKLAŞIK 25 MİLYON TÜRK LİRASI DEĞERİNDE

Gerçekleştirilen kontrollerde aracın dorsesinin ön tarafında gümrük idaresine beyan edilen 2 bin 400 kap “kullanılmış plastik kasaların” içerisine gizlenmiş vaziyette 266 bin 723 adet muhtelif ilaç olduğu anlaşıldı. Ayrıca dorsede yaklaşık 280 litre olmak üzere 57 bidon içerisinde “dietil eter” cinsi kimyasal madde, drone ve kameradan oluşan 30 adet elektronik eşya ve 16 adet cep telefonu cinsi eşya ele geçirildi.

Yakalanan kaçak eşyanın toplam değerinin ise yaklaşık 25 milyon Türk Lirası olduğu anlaşıldı.

'GÖZ AÇTIRMIYORUZ'

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, ele geçirilen kaçak eşyaya ilişkin olarak bilgi vererek, "Ticaret Bakanlığı olarak kaçakçılara göz açtırmıyoruz" dedi.

Bolat'ın mesajı şöyle:

"Ticaret Bakanlığı Olarak Kaçakçılara Göz Açtırmıyoruz

Gümrük Muhafaza Teşkilatımız, yasadışı ticaretle mücadelede etkin rol oynayan, toplum sağlığını ve güvenliğini önceleyen çalışmalarına titizlikle devam ediyor.

Ekiplerimiz Öncüpınar Gümrük Kapısı’nda bir tıra yönelik gerçekleştirdiği operasyonda, toplam 25 milyon Türk Lirası değerinde ilaç ve kimyasal maddelerin yanı sıra kamera, drone ve cep telefonundan oluşan elektronik eşya ele geçirdi. Operasyonu gerçekleştiren mesai arkadaşlarımızı yürekten tebrik ediyorum."

Bakan Işıkhan: Deprem bölgesinde sağlığa erişimde yapılan uygulamaların süresi uzatıldı Bakan Işıkhan: Deprem bölgesinde sağlığa erişimde yapılan uygulamaların süresi uzatıldı