Benzin fiyatı ve motorin fiyatları başta olmak üzere akaryakıt fiyatları brent petrol tarafındaki dalgalanmalardan etkilenmeye devam ediyor. ABD'de Silvergate, Silicon Valley ve Signature bankasının iflas etmesi ABD'de ekonomik görünüm üzerinde endişe yarattı. Bu durum brent petrole olumsuz yansıdı. "Benzin fiyatı ve mazot fiyatı için herhangi bir indirim-zam haberi var mı?" sorusu yanıt buldu. Bu gece yarısından itibaren akaryakıta yeni indirim geliyor.

3 BANKANIN İFLAS ETMESİ BRENT PETROL İÇİN DÜŞÜŞÜ BERABERİNDE GETİRDİ

ABD'de Silvergate, Silicon Valley ve Signature bankasının iflas etmesi ABD'de ekonomik görünüm üzerinde endişe yaratması sonrası brent petrol 80 doların altına sarktı. Silikon Vadisi Bankası (SVB) ve Signature Bank'ın iflası, ABD'nin bankacılık sektörüne ilişkin endişelere yol açarken, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) atacağı para politikası adımlarına ilişkin belirsizlik de artış gösterdi.

KÜRESEL PETROL TALEBİNE İLİŞKİN ENDİŞELER PETROL FİYATLARINI BASKILIYOR

Fed'in senenin devamında faiz artırmayacağına yönelik beklentiler öne çıksa da, gelecek hafta yapılacak toplantıda yüzde 75 ihtimalle 25 baz puanlık faiz artışına gidileceği öngörülüyor. ABD ekonomisine ilişkin belirsizlikler ve küresel petrol talebine yönelik endişeler fiyatları aşağı yönlü baskılamaya devam ediyor.

Öte yandan, Kovid-19 önlemlerinin kaldırılmasına rağmen Çin'de beklenen hızlı toparlanmanın gerçekleşmemesi, piyasalarda talep bazlı iyimserliğin azalma MAZOT FİYATI İÇİN İNDİRİM GELİYOR

Brent tarafında yaşanan geri çekilme sonrası motorin fiyatları (mazot fiyatı) için yeni indirim geliyor. Motorine gece yarısından itibaren 0,71 TL indirim geliyor.

 BENZİN FİYATI İÇİN İNDİRİM VAR MI?

Benzin fiyatları için herhangi bir fiyat değişikliği beklenmiyor. Petrol fiyatlarında yaşanan düşüşün devam etmesi durumunda hem benzin hem de motorin için yeni indirimler söz konusu olacak.

GÜNCEL AKARYAKIT FİYATLARI BUGÜN NE KADAR?

İşte İstanbul, Ankara ve İzmir güncel benzin ve motorin fiyatları...

MOTORİN FİYATLARI

İstanbul 21,58 TL
Ankara 22,05 TL
İzmir 22,12 TL

BENZİN FİYATLARI

İstanbul 20,45 TL
Ankara 20,88 TL
İzmir 20,86 TL

Fiyatlar iller, ilçeler ve bayiler arasında farklılık gösteriyor.

AKARYAKIT FİYATLARI NASIL HESAPLANIYOR?

Türkiye'de benzin ve motorin fiyatları hesaplanırken; Gümrüksüz rafineri fiyatına ÖTV ve EPDK payının eklenmesiyle KDV hariç Rafineri satış fiyatı bulunuyor. Gümrüksüz Rafineri Fiyatı hesaplanırken ise, Akdeniz-İtalyan piyasasında yayınlanan günlük CIF Akdeniz ürün fiyatları ve günlük Dolar kuru takip edilerek, belli bir fiyat değişim farkında gümrüksüz rafineri tavan satış fiyatı elde ediliyor.

Kaynak: Sabah

Editör: Bilge Güler