YILDIRAY ÇİÇEK / TÜRKGÜN

CHP içinde zor günler yaşayan Kemal Kılıçdaroğlu, yerel seçimlere de CHP Genel Başkanı olarak girmek için hem CHP içindeki baskıları dağıtmaya hem de ittifak ortaklarının siyasi aşağılamalarını alttan alarak yoluna devam etmeye çalışıyor. Öyle bir halde ki, ittifak ortaklarını ürkütmemeye çalışıyor. Sırf Cumhurbaşkanlığı uğruna hepsi seçime ortak girse bir milletvekili çıkaramayacak partilere 39 vekil verdiği bilindiği için, yerel seçimlerde de elini açık tutacağından kimsenin şüphesi yoktur. Zaten bu durum şimdiden konuşulmaya başlandı.

Biliyorsunuz Meral Akşener İP kongresinde Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik sanki ortaklığı bozuyor gibi açıklamalar yapmıştı.

İadeiitibar ayağa düştü! İadeiitibar ayağa düştü!

Meral Akşener’in “CHP’den 15 milletvekili istedik, hayatımın en büyük pişmanlığıdır.” cümlesini herkes, “CHP-İP ortaklığı bitti” diye yorumlamıştı.

Biz de yaklaşık 2 hafta önce yazdığımız “Son pişmanlık neye yarar?” başlıklı yazımızda durumun öyle olmayacağını şöyle değerlendirmiştim:

“Zaten şimdi de masadan kalkmış, masayı dağıtıyor görüntüsü altında “Yerel seçimlerde yapacağı pazarlıkta elini güçlendirme” hazırlıkları yaptığı konuşulmaktadır. Oldukça zor durumda olduğunu herkesin gördüğü Kemal Kılıçdaroğlu’nun gıkını çıkaramayacağını çok iyi bilen Meral Akşener’in “Pişmanım” hikâyeleriyle Ankara yahut İstanbul’a konma çabalarında olduğu anlaşılıyor.

Dört gün önce Kemal Kılıçdaroğlu İP Genel Merkezi’ne giderek Meral Akşener ile görüştü. Bu görüşmelerden sonra çıkan haberlere bakıyoruz, aynen dediğimiz gibi oldu ve kongrelerinde “Yerel seçimlerde el güçlendirme” adına trip yaptıkları netleşti. Cumhuriyet gazetesi “Kılıçdaroğlu ve Akşener görüşmüştü... İttifakta yeni formül: İYİ Parti'ye verebiliriz” ve “Meral Akşener'den yeni dönemin şifreleri: Adana, Mersin, Manisa ve Antalya koşulu mu?” başlıklı iki haber çıktı ve bu haber içerikleri bizim tespitimizi doğruladı.

İP’in kendi arasında “Bu kez 11 büyükşehir belediyesini salt CHP’ye bırakmayacağız. “ kararı aldığı konuşuluyor. Meral Akşener için makyavelist, oportünist siyaset tarzı esas olduğu için onun pişmanlık naraları bir ilke adına değil, başka bir olayda yine kazançlı çıkmak Meral Akşener, CHP de bulunan 11 Büyükşehir arasından derdindedir. Ne kadar belediye koparır bilmem ama Kemal Kılıçdaroğlu onlara 2-3 büyükşehir belediyesi verse, çıkar yine “En büyük pişmanlığım Kılıçdaroğlu’ndan belediye almaktı” der ve yine başka bir pazarlığa kadar süresini bekler. Böyle olursa kim şaşırır ki?

Meral Akşener, Kemal Kılıçdaroğlu’nun muhtaçlığını bildiği için yerel seçimi bir fırsat gibi değerlendirecektir. Bu partiler arasındaki ayak oyunu olsa olsa daha çok kazanmak adına olur. O yüzden bunların her gördüğünüz triplerini “Bu iş bitti, dağıldılar, ayrıldılar, kavga ettiler” olarak görmeyin. Kavgası menfaat olanların, ilkesi olmaz. Bunlar arasında, HDP ile yerel seçim ittifakına zerre karşı çıkan olmuş muydu? Biz, bunları çok iyi tanıdığımız için tespitlerimizde hiç yanılmıyoruz.

2018 seçimlerinden sonra CHP’li Belediyeleri ihale, kadrolaşma konusunda CHP’den daha çok sömüren İP’liler, önümüzdeki yerel seçimlerde CHP sayesinde direkt belediye koltuklarına oturma planları yapmaktadırlar. Ama bu sefer bu ortaklar iyice kör-topal bir hale geldiler.