YILDIRAY ÇİÇEK / TÜRKGÜN

28 Mayıs akşamı çıkacak sonuçlardan en çok korkan 3 kişi var. Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş… Öyle aciz, öyle çaresiz, öyle zavallı bir haldeler ki yenilmemek için kıvranıyorlar. Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Başkanlığından olacak, diğer ikisi de artık İstanbul ve Ankara’da o koltukta bir daha oturamayacağını çok iyi biliyor. Çünkü bir yıl sonra yerel seçim var. O kadar yalana-dolana battılar ki bu seçim sürecinde, bunun külfetini seçimlerde görecekler. Kemal Kılıçdaroğlu, Ekrem İmamoğlu ikilisine PKK/HDP/Demirtaş aşkı çok yakışıyordu ama Mansur Yavaş çok konuşmayarak bu aşka kapıldığını göstermiyordu. Ne zaman ki, bu seçim atmosferinde sık sık konuşturuldu onun aşkı da açığa çıktı.

Ben onun bu aşka yıllar önce tutuştuğunu çok yazmıştım ama şimdi geniş kitleler gördü. “Ajans izin verirse HDP ile görüşürüm” diyenin, PKK’nın talebini “Mali özerklikten yanayım. Yerel yönetimler özerkliğini öncelikle mali özerklik yaparak belirlersiniz” şeklinde dillendirenin o olduğunu yıllar önce yazmıştım.

Bu seçim sürecinde de CHP-PKK işbirliğini güçlendirmek için “HDP de Meclis’te olup derdini anlatmak istiyordur, meşrudur bu şekilde düşünüyorsa. Demirtaş’ın ‘PKK silah bırakmalı’ açıklamasını gördüm. HDP bu şekilde Meclis’e gelip Meclis’in güçlü olmasını isteyip PKK’ya ‘Silah bırakın, ne konuşulacaksa Meclis’te konuşulsun’ diyecektir belki” bu cümlelerini kurarak bizi şaşırtmadı. Onu düzenli takip etmeyenler elbette çok şaşırdı. “Bu da balon çıktı” diyorlar. Ama ne fayda PKK’lı bile PKK/HDP/Demirtaş’ı böyle savunmuyor. Ama Mansur Yavaş’taki bu zekâya şapka çıkarılır. Bak bak “Demirtaş PKK’ya silah bıraktıracakmış”… Birisi de Mansur Yavaş “O alçağa söyle, önce Kandil’deki kardeşi Nurettin Demirtaş’a silah bıraktırıp, Kandil’den indirsin” demedi.

1. tur öncesi HDP/Demirtaş güzellemeleri yapan Mansur Yavaş o kadar tepki aldı ki 2. tur sonrası “HDP içinde dolu PKK’lı terörist var” deme noktasına geldi. Ama hala ağzını yamulta yamulta saçmalamakta bir beis görmüyor.

Kandil’in açıklamaları bunların aleyhine oluyormuş!

İktidar Osman Öcalan’ı TRT’ye çıkarmış, Öcalan’ın mektubu okunmuş!

Kandil’in açıklamaları aleyhinize olduysa, CHP’li Abdüllatif Şener “HDP ve Kandil’in açıklamalarıyla CHP’nin oyu bölgede arttı” dedi. %2 oy aldığınız yerden şimdi %60 oy nasıl aldınız? 1. tur öncesi Kemal Kılıçdaroğlu “HDP’nin desteğinden çok memnunum” derken sen de yanında kırışıyordun.

Bak çapsız Mansur Yavaş!

Yanlış bulsam da Osman Öcalan alçağı PKK’yı savunmak için değil, PKK’yı eleştirmek için televizyona çıkarıldı. Senin Genel Başkanın Kılıçdaroğlu ve 6 CHP’li PKK’nın televizyonuna çıkıp PKK’yı savunmuşken bu cümleyi nasıl kurabiliyorsun?

Teröristbaşı Öcalan ise mektubunda  “Cumhur ittifakına, Millet ittifakına payanda olmayın” dedi. Peki ortağın HDP ne dedi Mansur Yavaş? Aynen şunu dedi: "Bu bakımdan Sayın Öcalan'ın açıklaması ile HDP'nin şimdiye kadar yürüttüğü siyaset birbiri ile örtüşmektedir. HDP'nin İstanbul seçimlerine yönelik seçim stratejisinde ve taktik adımlarında bir değişiklik söz konusu değildir." 

Bu cümlelere bir tepkin olmuş muydu?

Çapsızlığın anlamana yetmiyor. Konuştukça rezil oluyorsun. Ağzını yamulta yamulta ihanetlerini ortaya serdin. MHP’de iken “Mansur Yavaş makam ve koltuk için davasını, partisini satmaz” dedin. Bugün satmadık değer bırakmadın! 28 Mayıs sonrası hepinizin halini göreceğiz.

Editör: Ferhat Erdemir