Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan'da düzenlenen Ekonomik İşbirliği Teşkilatı 16. Liderler Zirvesi dönüşünde uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı. Gündeme ilişkin önemli değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, asgari ücrete ilişkin de önemli mesajlar verdi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın asgari ücrete ilişkin açıklamaları şu şekilde:

Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda yatırım, üretim ve ihracatı destekleyici tedbirler ele alındı Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda yatırım, üretim ve ihracatı destekleyici tedbirler ele alındı

ASGARİ ÜCRET ZAMMI

SORU: Sorum ekonomiyle ilgili olacak. Enflasyonla mücadeleye hız kesmeden devam ettiğinizi yakından takip ediyoruz. Asgari ücretle emeklilere yapılacak zamla ilgili bir açıklamanız olur mu?

ERDOĞAN: EN MAKUL ÇÖZÜMÜ BULACAĞIZ

"Küresel gündemi de meşgul eden enflasyon sorunu ile mücadelede kararlıyız. Enflasyonun belini kırdık, etkilerini de önümüzdeki süreçte sileceğiz. Biz hep çalışanlarımızı ve emeklilerimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz dedik ve hamdolsun sözümüzü tuttuk. Asgari ücrete cumhuriyet tarihinde yapılmamış oranda zam yaptık. Emeklilerimizin maaşlarını artırdık ve onları daha da rahatlatacak çözümleri geliştirdik ve çok yakında uygulayacağız. Biliyorsunuz emeklilerimizi kısa vadede rahatlatacak 5 bin liralık ikramiye ödemelerini de bu ay içerisinde yapmayı planladık. Aldığımız tedbirlerle yapacağımız ödemelerle emekli ve çalışanlarımızın yanında durduk, bundan sonra da durmaya devam edeceğiz. Asgari ücret konusunun kendi takvimi var biliyorsunuz. İşçilerimizi ara zamla rahatlatmıştık, şimdi de işçi ve işveren kesimini bir araya getirip en makul çözümü bulacağımıza inanıyorum."