Türkiye'nin Finlandiya kararı, dünyanın gündeminde. Uzun süredir devam eden NATO üyeliği anlaşmazlığında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Türkiye'ye resmi ziyarette bulunan Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile birlikte tarihi bir karar açıkladı. Düzenlenen ortak basın toplantısında Finlandiya'nın NATO üyeliğine onay verdiklerini ve TBMM'deki sürecin başlatıldığını bildiren Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözleri, gündeme damgasını vurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada Türkiye ve Finlandiya'nın tarihi olarak iyi ilişkiler içerisinde bulunan iki dost ülke olduğunu belirtti. Finlandiya'nın, Kahramanmaraş ve Hatay'da yaşanan deprem felaketlerinde yardım eli uzatan Finlandiya ile Türkiye'nin dostluğunun pekiştiğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Finlandiya'nın NATO'ya katılım protokolü için TBMM'de onay sürecinin başladığını açıkladı.


Bir diğer üyelik başvurusunda bulunan ve Türkiye'nin onayına ihtiyaç duyan İsveç ile ilgili de açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç'in NATO üyeliğine ilişkin ise "120 teröristin listesini verdik, 'bize verin' dedik. Teröristleri bize vermeyince bizim de İsveç'e olumlu yaklaşmamız mümkün değil." ifadeleriyle ülkenin üyelik tartışmalarına nokta koydu.

İsveç'in üyeliğiyle ilgili sürecin yürümesinde ülkenin terörle mücadelede atacağı somut adımlarla doğrudan bağlantılı olacağını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamaları, dünya manşetlerinde yankı uyandırdı.

"İSVEÇ VE FİNLANDİYA'NIN YOLLARI AYRILDI"

Finlandiya'nın önemli yayın kuruluşlarından olan Helsingin Sanomat, Türkiye'nin NATO onayını manşetten duyurdu. Helsingin Sanomat, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerine ayrıntılı olarak yer verdiği haberinde "Türkiye, İsveç ve Finlandiya'nın yollarını ayırdı" ifadelerini kullandı.

Haberde, İsveç'in teröristlerin iadesinde adım atmayışının, Türkiye'nin kararında etkili olduğu vurgulandı.

"İYİ HİSSETTİRİYOR"

Ilta-Sanomat gazetesi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasının ardından konuşan Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö'nun sözlerini manşetten duyurdu. Finlandiya'nın sürecinin başlatıldığının vurgulandığı haberde "İyi hissettiriyor" başlığı yer aldı. Ilta-Sanomat, Türkiye'nin İsveç'in gerekli şartları yerine getirmediği sürece onay vermemekte kararlı olduğunun da altını çizdi.

"YEŞİL IŞIK YAKTI"

Finlandiya kararı, İsveç basınında da büyük yankı uyandırdı. SVT Nyheter gazetesi, Finlandiya'nın üyelik sürecinin başlatılmasını "Erdoğan'dan yeşil ışık" sözleriyle duyurdu. Gazetede, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın İsveç'e yönelik sarfettiği "Teröristlere kucak açtınız" sözlerine de vurgu yapıldı.

"FİNLANDİYA'YA EVET İSVEÇ'E HAYIR"

Sydsvenskan gazetesi Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasını manşete taşıyan bir diğer kaynak oldu. "Finlandiya'ya evet İsveç'e hayır" başlığını kullanan gazete, Erdoğan'ın "Türkiye'nin terörle mücadelesine destek vermeyen bir ülkeye tabii ki evet diyemeyiz" sözlerine dikkat çekti.

"İLİŞKİLER TEHDİT ALTINDA"

Aftonbladet, Finlandiya'nın NATO üyeliğinin kabul edilmesini "İsveç ve Finlandiya ilişkileri NATO tarafından tehdit altında" sözleriyle okuyucularına servis etti.

"İSVEÇ BEKLEMEK ZORUNDA"

Reuters haber ajansının son dakika koduyla geçtiği ve dünya çapında sayısız medya kuruluşuna servis ettiği haberde ise "Türkiye Finlandiya'nın sürecine onay verse de İsveç hala beklemek zorunda" ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerine geniş yer verilirken, İsveç'in teröristlerin iadesini reddinin bu sonucu doğurduğuna da dikkat çekildi.

"TÜRKİYE İSVEÇ'İ KÜÇÜMSEDİ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın NATO kararı, ABD medyasında da oldukça dikkat çekti. Washington Post gazetesi, Türkiye'nin şartlarını karşılayamayan İsveç'in bir kez daha veto yemesini "Türkiye NATO üyeliği için Finlandiya'yı destekliyor, İsveç'i küçümsüyor" sözleriyle duyurdu.

Kaynak: Sabah

Editör: Bilge Güler