İstanbul'da yaşanabilecek olası depremlere karşın dev projelerin depreme dayanıklı şekilde yapılması gündeme geldi. Kuzey Marmara Otoyolu Genel Müdürü Aynur Uluğtekin Kuzey Marmara Otoyolu Ana Kontrol Merkezi'nde son durumu paylaştı.

2021 yılında son noktası konulan Kuzey Marmara Otoyolu hakkında Aynur Uluğtekin, "Bu tarihe kadar çıkmış tüm teknik özelliklerin uygulandığı otoyoludur." ifadelerini kullandı.

OLASI BİR AFETTE İSTANBUL'UN KAÇIŞ NOKTASI OLARAK GÖSTERİLDİ

Türkiye'nin bu konularda çok geliştiğini belirten Uluğtekin, "Kullanılan malzeme ve teknik özellikler her gün değişiyor. Bu nedenle otoyolda depremle ilgili kullanılan sismik izolatörler var. Bu sismik izölatörlerin dışında mesnet izolatörleri de mevcut. Bunların hepsinin hem beraber kullanıldığı hem de ayrı ayrı kullanıldığı alanlar mevcut. Böylelikle her yerde depreme karşı gerekli önlemler alındı." dedi.

Kuzey Marmara Otoyolu'nun yapımında depreme göre dayanıklılık esas alındığını ifade eden Aynur Uluğtekin, "Bizim uyguladığımız son nokta 9 şiddetindeki depremle savaşmak" ifadelerini kullandı.

SİSMİK İZOLATÖR NEDİR?

Sismik izolatörler hakkında bilgi veren Uluğtekin, "Yapının gelen enerjiyi kolan ve temele iletmeden hafifleterek yükü yukarı doğru salmasıdır. Sismik İzolatör, ilk gelen enerji boşalımını karşılayıp hafifletiyor. Böylelikle, gelen enerji yukarı doğru çıkarken daha az hasar verecek şekilde çıkmış oluyor." dedi.

Sismik izolatörlerin çok çeşidinin mevcut olduğunu söyleyen Uluğtekin, kurşun çekirdekleri gibi her türlüsünün Kuzey Marmara Otoyol yapımında kullanıldığını belirtti.

Kuzey Marmara Otoyolu Genel Müdürü Aynur Uluğtekin, otoyol yapımında içerisinde uzman kişiler başta olmak üzere 17 bin kişinin çalıştığını söyledi. Uluğtekin, 110 metreyi bulan viyadükler başta olmak üzere her aşamasında tek tek oya işlenir gibi işlendiğini ve en iyi malzemeleri kullanıldığını belirtti.

İSTANBUL İÇİN ACİL DURUM YOLU

Kuzey Marmara Otoyolu'nun İstanbul için acil durum yolu olduğunu belirten Uluğtekin, "İstanbul büyük bir depreme hazırlanıyor. Şehrin fay hattına en uzak kesim ise Kuzey kısmı. Kuzey Marmara Otoyolu da bu kısımda bulunmaktadır. Yolun geçtiği hiçbir yerden fay hattı geçmemektedir. Dolayısıyla, arayollardaki çıkışlara kadar bakılıyor. Bununla ilgili valiliklerde çok büyük çalışmalar yapılıyor." dedi.

Uluğtekin, "İstanbul çıkış noktası ve giriş noktası noktası bilgilendirilmesi üzerine Kuzey Marmara Otoyol çalışmaları için biz de buna göre hazırlanıyoruz." dedi.

"Elimizden geleni gerekli önlemlerle alıyoruz" ifadelerini kullanan Uluğtekin, "Eylem planlarımız ve herhangi bir şey olup ulaşamama ihtimaline karşın operasyondaki görev alacak arkadaşlarımızın yedekleri mevcut. Bize verilen plan doğrultusunda çalışıyoruz." dedi.

Kaynak: Sabah

Editör: Bilge Güler