Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Mavi Vatan'da da daha güçlü hale geleceğiz Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Mavi Vatan'da da daha güçlü hale geleceğiz

Dışişleri Bakanlığı'nın X sosyal medya hesabından görüşme hakkında paylaşım yapıldı.

Paylaşımda, Bakan Hakan Fidan'ın Belaruslu mevkidaşı Sergey Aleynik ile Ankara'da görüştüğü belirtildi.

İki bakanın sabah saatlerinde düzenleyeceği ortak basın toplantısı iptal edilmişti.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Gazze'deki insanlık trajedisi de görüşmenin ana başlıkları arasındaydı. İsrail'in şiddet yoluyla güvenlik tesis edemeyeceğini vurgulayan Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'ın, "Filistinlilere uygulanan zulüm ve şiddet karşısında sessiz kalınamaz" dediği öğrenildi.

Dışişleri Bakanı Fidan, görüşmede Türkiye'nin Ukrayna'daki savaşın, uluslararası hukuk temelinde, barışla sonlanmasını arzu ettiğine dikkati çekti.

Savaşın uzamasının hem bölgesel hem küresel düzeyde olumsuz etkileri olduğuna değinen Fidan, Türkiye'nin barışın tesisi için elinden geleni yapmayı sürdüreceğini, taraflar arasında irade oluştuğu takdirde, müzakerelere ev sahipliği yapmaya da hazır olduğunu belirtti.

Gazze'de uygulanan zulüm ve vahşet karşısında uluslararası toplumun sessiz kalmaması gerektiğini belirten Dışişleri Bakanı Fidan, Belaruslu muhatabıyla yaptığı görüşmede, bir an önce tam ateşkes sağlanması, insani yardımların kesintisiz olarak ulaştırılmasının temini, kalıcı barış yönünde adımlar atılması için Türkiye'nin yoğun çaba harcadığını da anlattı.

KAYNAK: İHA