Türkiye'nin makine imalat ve savunma şirketi olan Baykar, son zamanlarda ürettikleri ve ihracatlarıyla dünya gündeminde sıklıkla yer alıyor.

Al Jazeera Selçuk Bayraktar'ın Türkiye'nin yeni insansız hava aracına ilginin büyük olduğunu ve üretimin önümüzdeki yıl başlanacağını söylediğini kaydetti.

Bunun yanı sıra gazete, "Kızılelma isimli insansız hava aracı ile şirket savaş uçaklarının yanı sıra hızlı ve çevik otonom insansız hava araçlarına kadar genişletiyor" dedi.

Haberde, "15 metre uzunluğundaki jet motorlu tasarımına öncülük eden Bayraktar, son derece otonom, insan denetimi altında ve havadan havaya savaş aracı olacak şekilde tasarlandı. Bunun yanı sıra Kızılelma savaş havacılığı olarak yepyeni bir geleceği ifade ediyor" denildi.

Gazete, ihracat uzmanlarının ise son yıllarda TB-2 ile uluslararası alanda Türkiye'nin oldukça öne çıktuğını söylediğini dile getirdi.

Haberin devamında ise Türkiye'nin olası planlarından bahsedilerek "Yeni üretimler test uçuşlarına hazır. Türkiye'nin gemileri de önümüzdeki yıl konuşlandırılacak" denildi.

Haberin sonunda ise Selçuk Bayraktar'ın "İHA'lara milli bir özlem vardı. Ülkemiz yalnızca bir oyuncu değil aynı zamanda bir oyun kurucu. Bunu tüm dünyaya anlatıyoruz" dediğinden bahsedildi.

TEKNOFEST Reuters'ın da gündemindeydi. Reuters habere "Türk Baykar, gelecek yıl yeni hava muharebe uçağı üretmeyi planlıyor" denildi.

TVP World de Türkiye'nin yeni savaş uçağına gelecek yıl başlayacağını ifade etti.

Kızılelma'nın ayrıntılı bir tasvirine yer veren gazete, söz konusu araçların hızlı ve oldukça çevik olduğunu ifade etti.

Haberin devamında araçlara uluslararası alanda ciddi bir talep olduğundan bahsedildi.

Baykar, Bulgaristan'ın da gündemindeydi. "Baykar, büyük haberi duyurdu" başlıklı haberde yeni bir insansız hava aracının üretmine önümüzdeki yıl başlanacağı söylendi.

Kaynak: Sabah

Editör: Bilge Güler