"Emeklilerimizi, işçilerimizi, memurlarımızı enflasyona ezdirmedik. Bundan sonra da aynı anlayışla devam edeceğiz" diyen Bakan Işıkhan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın emekliler konusundaki talimatlarını yerine getireceklerini duyurdu. Peki emekli maaşı için hangi formül daha çok konuşuluyor? Meclis'e sunulacak olan emekli zammı hangi tarihten itibaren ceplere yansıyacak? İşte haberin detayları...

Bir grup gazeteciyle kahvaltıda bir araya gelen Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, emekli maaşı hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Temmuz ayında yüzde 25'lik bir emekli zammı artışı oldu. Burada 7.500 TL'nin altında emekli maaşı alanların kök maaşlarında bir artış yaşandı ancak bankaya yatırılan 7.500 TL tutarı değişmedi. Söz konusu durum için Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "En düşük emekli maaşı için Cumhurbaşkanımız bize talimatı verdi. Konu hakkında çalışıyoruz. Emeklilerimiz bizim için çok değerli" ifadelerini kullanmıştı.

EMEKLİ MAAŞI DÜZENLEMESİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da konu ile ilgili, "Emeklilere yönelik olarak Cumhurbaşkanımızın verdiği talimat doğrultusunda bir çalışma yürütülüyor. Bu konuda çalışma tamamlandığında Sayın Cumhurbaşkanımıza sunulacaktır. AK Parti hükümetleri olarak iktidarımız boyunca emeklilerimizi, işçilerimizi, memurlarımızı enflasyona ezdirmedik. Bundan sonra da aynı anlayışla devam edeceğiz. Emeklilerimiz bizim için çok önemlidir. Zira yıllarca ülkemizin üretimine, çalışma hayatına katkı sağlamışlardır. Bu bakımdan emeklilerimiz için düzenlemeler yapmak hükümetimizin temel politikalarından biridir" açıklamalarında bulundu.

EMEKLİ MAAŞI DÜZENLEMESİ İÇİN BAKANLAR TOPLANACAK

Emekli maaşı düzenlemesi önümüzdeki hafta Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın başkanlığında bakanlar düzeyinde ele alınacak. Çalışma Kabine'de görüşüldükten sonra da Meclis'e sunulacak.

Emekli maaşı için masada 3'lü bir formül var. Taban maaşlar artırılabilir. 7.500 TL asgari ücrete eşitlenebilir. Veya maaşlarına göre seyyanen bir artış yapılabilir. Ya da oransal artışla bir ara zam yapılabilir. Cevdet Yılmaz'ın başkanlığında yapılacak çalışmada bu olgunlaştırılacak. Kabine toplantısında ise son şekli verilip Meclis'e gönderilecek. Seyyanen artışın yapılacağı daha çok konuşuluyor.

Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda yatırım, üretim ve ihracatı destekleyici tedbirler ele alındı Ekonomi Koordinasyon Kurulu'nda yatırım, üretim ve ihracatı destekleyici tedbirler ele alındı

EMEKLİYE ZAM HESAPLARA NE ZAMAN YANSIYACAK?

Emekliye zam yapıldığında hangi tarihten itibaren hesaplara yansıyacağı Meclis'ten geçecek yasal düzenlemedeki tarih geçerli olacak.

EN DÜŞÜK MEMUR ZAMMI 33 BİN TL'Yİ AŞACAK

Toplu sözleşme zammı 2024 yılının ilk yarısı için yüzde 15 ikinci yarısı için yüzde 10, 2025 yılının ilk yarısı için yüzde 6, ikinci yarısı için yüzde 5 oldu. Yüzde 67,22'lik 2023 yılı yeni enflasyon beklentisi ve yüzde 15'lik toplu sözleşme zammı ile en düşük memur maaşı da 33.347 TL'ye kadar yükselmiş olacak.

BAĞ-KUR PRİM İNDİRİMİ

Meclis'e gelecek yeni torba yasa ile Bağ-Kur'luların prim şartı 9 bin günden 7200 güne inecek. Böylece 1800 gün kazanan Bağ-Kur'lular 5 yıl daha az prim ödeyebilecek. Bakan Işıkhan bu konuya da değindi:

"Bağ-Kur'luların prim gün sayısının 9 binden 7 bin 200'e düşürülmesi konusu özellikle küçük esnaf kapsamında bulunan yaklaşık 1 milyon Bağ-Kur'lumuzu kapsıyor. Cumhurbaşkanımızın talimatını yerine getireceğiz" dedi.

BAKAN IŞIKHAN'DAN EYT AÇIKLAMASI

EYT'lilerden başvurduğu halde hala emekli olamayanlar için Bakan Vedat Işıkhan, emekliliğe hak ettiğine dair bildirim alanların hiçbir hakkının kaybolmayacağını söyledi. Birikmelerin İstanbul, Ankara ve İzmir'de kaldığını, bunun sebebinin de iş yoğunluğu olduğunu aktaran Bakan Işıkhan, biriken paraların hesaplarına geçeceğini ve yıl sonuna kalmadan EYT'lilerin tamamına maaşlarının bağlanacağını açıkladı. Bakan Işıkhan, özverili çalışmalarından dolayı SGK personeline teşekkür etti.

"EYT'LİLERİN TAMAMININ MAAŞI EN KISA SÜREDE BAĞLANACAK"

Bakan Işıkhan, 2 milyon 200 bin 115 kişi emeklilik başvurusunda bulunduğunu, mükerrer olanların düşürüldüğünde bu sayının 2 milyona indiğini ve bu kişilerden 1 milyon 899 bininin emeklilik işleminin yapıldığını aktardı. Bakan Işıkhan, EYT'lilerin tamamının maaşının da en kısa sürede bağlanacağını söyledi.