Apple, Türkiye fiyatlarına zam yaptı! En pahalı iPhone 100 bin TL'ye çıktı Apple, Türkiye fiyatlarına zam yaptı! En pahalı iPhone 100 bin TL'ye çıktı

Japon bilim insanları, uzun süren araştırmaların ardından elde ettikleri sonuçlarla dikkat çekiyor.

Tırtıllar üzerinde gerçekleştirilen çalışmada, bir virüsün evrimleşerek sadece erkekleri hedef aldığı ortaya çıktı.

Bu önemli keşif, bir İngiliz uzmana göre zararlı böcek popülasyonunun kontrol altına alınmasına katkı sağlayabilir. Yeni keşfedilen virüsün DNA'sı ve davranışları detaylı bir şekilde incelendi.

Japonya Ulusal Tarım ve Gıda Araştırma Örgütü'nden araştırmacı ve çalışmanın yazarlarından Daisuke Kageyama, "Yakın gelecekte bunun gibi daha birçok benzer vakanın keşfedileceğini umuyorum" ifadelerini kullandı.

VİRÜSÜN KEŞFİ

Virüsün keşfi, Minami Kyushu Üniversitesi'nde araştırma teknisyeni olan Misato Terao'nun tesadüfi gözlemiyle başladı. Terao, üniversitenin terasında tırtılların bitkileri farklı bir şekilde kemirdiğini fark ederek, bu tırtılları böcek uzmanı Yoshinori Shintani'nin laboratuvarına teslim etti.

'ERKEK KATİLİ' VİRÜS

Shintani, yaptığı çalışmalarda tırtılların tamamının ilginç bir şekilde dişi olduğunu keşfetti. Erkek tırtıllarla yapılan çiftleştirmelerde ise 13 nesil boyunca sadece 3 erkek tırtılın hayatta kaldığını belirledi. Shintani, bu durumun ardında "erkek katili" bir virüsün bulunduğunu anladı.

İLAÇLAR VİRÜSE KARŞI İŞE YARAMIYOR

Virüsün adı SIMKV olarak belirlendi ve yapılan testlerde ilaçların virüsü ortadan kaldıramadığı görüldü. Shintani, virüsü taşıyıcı olmayan erkek tırtıllara enjekte ettikten sonra, bu tırtılların kısa bir süre içinde yaşamını yitirdiğini gözlemledi. Bu tesadüfi keşif, ılıman iklim koşulları nedeniyle ortaya çıkan bir virüs olduğu düşünülüyor.

DİŞİLER DOĞAL SEÇİLİMDE AVANTAJLI

Shintani, tırtıl hücrelerinin sitoplazmasını inceleyerek, bu anlaşılamayan mikropların anneden çocuklarına geçtiğini belirledi. Virüsün tırtılların üremesine izin verdiği ancak erkekleri işlevsiz hale getirdiği ortaya çıktı. Bu durum, dişilerin doğal seçilimde büyük bir avantaj elde etmesine neden oldu.