Şuşa'da foseptik kuyusuna atılmış 17 kişi bulundu. Azerbaycan toprağı olan Karabağ, 30 yıl sonra Ermenistan işgalinden kurtarıldı. Karabağ'da ihya ve inşaa çalışmaları ise tüm hızıyla devam ediyor. Şehrin altyapısı ve üstyapısı yeniden ele alınırken bir yandan da tarihi yapılarla ilgili restorasyon çalışmaları yürütülüyor. Bu kapsamda 1. Karabağ Savaşı'ndan önce Azerbaycan tarafından hapishane olarak kullanılan Şuşa'daki yerleşkede bir süre önce çalışmalar başlatılmıştı.

Yasa dışı rejimin diktiği ''haç'' artık yok! Yasa dışı rejimin diktiği ''haç'' artık yok!

AZERBAYCANLI SİVİL KALINTISINA SAPTANDI

İşgal süresi boyunca Ermeni güçler tarafından işkence merkezi olarak kullanılan tesisin bahçesinde insan kalıntılarına rastlandı. Bunun üzerine yapılan kazı çalışmaları sonucu 17 Azerbaycanlı sivil kalıntılarına ulaşıldı.

NAL BIÇAK VE DELİCİ ALET İZLERİ SAPTANDI

Haber Global'in aktardığına göre; İskeletler üzerinde yapılan ön inceleme sonucunda, kemik dokuları üzerinde nal bıçak ve çeşitli kesici delici aletlere ait izlere rastlandı. Ağır işkencelere maruz kaldıktan sonra katledilen sivillerin o dönem foseptik olarak kullanılan çukura atıldığı belirlendi.

BENZER KALINTILAR ÇIKABİLİR

30 yıllık Karabağ işgali boyunca binlerce Azeri sivile işkence eden ve katleden Ermeni güçlerin bir insanlık suçu daha gün yüzüne çıkarken, yetkililer benzer toplu mezarların olabileceği yönünde görüş bildirdi.