Partisinin TBMM grup toplantısında konuşan MHP Lideri Devlet Bahçeli dünyanın gözünün çevrildiği Filistin-İsrail savaşına dair çarpıcı açıklamalarda bulundu. “Sivil can kayıplarının haklı ve geçerli bir bahanesi olmaz, olamaz” ifadelerini kullanan MHP lideri, kalıcı barışın sağlanması için çözüm önerilerini sundu. Hükümetin yapıcı tavrının takdire şayan olduğunun altını çizdi ve Mescid-i Aksa’nın mütecaviz dayatmalara kapalı olduğunu söyledi. Türk Silahlı Kuvvelerinin sınır ötesi operasyonlarının arkasında olduklarını belirtti ve ABD’ye “ayağımızın altında dolaşma” diyerek uyarıda bulundu. Kemal Kılıçdaroğlu’nun meclisi gazi saymadığı sözlerini ise  “sen kabul etsen ne yazar, etmesen ne çıkar” sözleriyle eleştirdi.

Ecdadımızın çekildiği gün kavga başladı

7 Ekim 2023 Cumartesi günü, Hamas’ın “Aksa Tufanı Operasyonu” ile başlattığı ve buna müteakiben İsrail’in “Demir Kılıçlar Operasyonu” ile karşılık verdiği kanlı hesaplaşmanın taraflar arasında bir savaşa dönüştüğünü kaydeden MHP Lideri Devlet Bahçeli, bir zamanlar hâkimiyetimiz altında hoşgörüyle yönetilen coğrafyaların bugün zulmün tutsağı olduğunu söyledi. Ecdadımızın Filistin topraklarından çekildiği gün kriz, kavga ve karışıklığın başladığını belirtti. Hamas ve İsrail arasında yaşanan savaşın boyutlarına değindi ve “Kimden gelirse gelsin, maksadı ne olursa olsun, kadın-çocuk ve yaşlı demeden savunmasız insanların hedef alınması felakettir” ifadelerini kullandı.

Melez zihniyetler

Hamas’ın 7 Ekim operasyonunu haklı çıkarma gayesi taşımadığını, sivil ve masum can kayıplarından rahatsız olduğunu belirten MHP Lideri Bahçeli, bu süreçte medyada yer alan bazı uzman ve yorumcuların da değerlendirmelerini hayretle takip ettiğini söyledi. Hamas’ın saldırı hazırlığından İsrail’in niçin haber alamadığını, Demir Kubbe’nin nasıl delindiğini, çatışmaların arka planında siyasi bir kurgunun bulunup bulunmadığını tartışanların işin özünde Filistin davasını anlamayan hatta Siyonist yayılmacılığa sempati besleyen melez zihniyetler olduğu ifade etti.

Hükümetin yaklaşımı takdire şayandır

Hamas ve İsrail arasında acilen ateşkes rejiminin tesis edilmesi gerektiğini söyleyen MHP Lideri Bahçeli, diplomasi ve diyalog kanallarının aktif hale getirilmesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın atacağı adımların desteklenmesi gerektiğini belirtti. Hükümetin yapıcı, dengeli ve sorumlu duruşunun takdire şayan olduğunun altını çizdi ve Birleşmiş Milletlerin acilen devreye girmesi gerektiğini vurguladı.

Filistin Devleti zorunluluktur

“1967 sınırları dâhilinde başkenti Doğu Kudüs olan bir Filistin devletinin tanınması ve temelinin atılması ertelenemez, geciktirilemez bir zorunluluktur” ifadelerini kullanan MHP Lideri Bahçeli, Mescidi Aksa’nın ilk tarihi ve manevi statüsünün her türlü tartışmaya, her türlü mütecaviz dayatmalara kapalı olduğunu belirtti. İki devletli çözümün gerekliliğine vurgu yaptı ve “Filistin güvencedeyse İsrail’in güvenliği de sağlam esaslara bağlanacaktır. Filistin ve İsrail’in huzuru dünya barış ve huzuruna muazzam bir destektir” açıklamasında bulundu.

Yeni dünya savaşı ihtimali artıyor

Küresel anlamda yaşanan son gelişmelerin yeni bir dünya savaşına doğru açılma ihtimaline değinen MHP Lideri Bahçeli, konuyu uzun süredir üzerinde durduğu İnsanlığın huzuruna getirdi ve önerilerini 9 maddede sıraladı. “Kendi için istediğini başkası için isteyecek, kendi için istemediğini başkası için de istemeyecek gözü tok, gönlü tok, kalp ve edep zenginliğiyle doymuş bir zirveye insanlığın ulaşmaktan başka alternatifi bana göre yoktur ve kalmamıştır. Aksi halde çatışmalar bitmeyecektir” dedi.

Oynanan oyunun farkındayız

Sınır ötesinde terör örgütü PKK’nın düzenlenen operasyonların arkasında olduklarını belirten MHP Lideri Bahçeli, terör örgütlerini palazlandıran küresel emperyalizmin nihai hedefinin Türkiye olduğunu söyledi. ABD’yi işaret ederek, “hem dost ve müttefiklik taslayıp hem de terör örgütlerini Türkiye’ye karşı provoke eden ülkeler tarihi bir çelişkiden ziyade potansiyel bir husumetin içindedir. Menfur niyet sahiplerinin eşkâlini biliyoruz. Oynanan bayağı oyunların farkındayız” ifadelerini kullandı.

Ayağımızın altında dolaşmayın

Suriye’nin kuzeyinde SİHA’mızı hedef alan ABD’yi sert sözlerle eleştiren MHP Lideri Bahçeli, ABD Savunma Bakanlığının meşru müdafaa amacıyla SİHA’mızı düşürdüğü açıklamasına, “Neyin meşruluğundan, neyin müdafaasından bahsedildiği muammadır” sözleriyle tepki gösterdi. “ABD’nin, Suriye’nin kuzeyinde ne işi vardır?” sorusunu yönelten MHP Lideri, ABD’nin PKK/YPG ile aynı delikte olduğunu vurguladı ve “Ayağımızın altında dolaşmayın” uyarısında bulundu.

‘Sen kabul etmesen ne çıkar’

MHP Liderinin hedefinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da vardı. “Bu Meclis Gazi Meclis değildir” sözlerine tepki gösteren MHP Lideri Devlet Bahçeli, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Gaziliğini sen kabul etsen ne yazar, etmesen ne çıkar” sözleriyle yüklendi. Gazi Meclisin Kılıçdaroğlu gibilere rağmen kurulduğunu belirtti ve “Gazi Meclis Türk milletine mensubiyetten onur duyanların, milli iradeye riayet ve hürmet edenlerin şerefidir. Bu şereften herkes ancak şerefi kadar nasiplenecektir” dedi.