İzmir Orman Bölge Müdürlüğü, Urla ilçesine bağlı Demircili Mahallesi’nde sakız üretimini teşvik etmek amacıyla 10 yıl önce dikilen sakız ağaçlarında ilk hasadı gerçekleştirdi. Proje kapsamında 2013 yılında Demirci Mahallesi’nde 6 dönümlük bir alana 306 sakız fidanı dikildi. Bu yıl fidanların bakımını yapan ekipler, ilk kez sakız ağaçlarının gövdelerini çizerek hasat yaptı.

İzmir Orman Bölge Müdürü Zafer Derince, sakızın gastronomi ve kozmetik gibi birçok alanda kullanıldığını ve ekonomik getirisi yüksek olduğunu belirtti. Derince, Yunanistan’ın Sakız Adası’nda en fazla sakız üretimi yapıldığını, ancak Çeşme, Urla ve Karaburun yarımadasının da sakız ağacının doğal ürünü olduğunu söyledi. Amacın ihracata yönelik işlemler yapmak olduğunu belirten Derince, halkın bilinçlendirilmesi ve sakıza sahip çıkılması gerektiğini vurguladı.

Deprem bölgesinde evlilik kredisi sevinci Deprem bölgesinde evlilik kredisi sevinci

İzmir Bölge Müdürlüğü’nün 60 bin fidan diktiğini, bunların 25 bininin sakız verimi sağlayacak şekilde yetiştirildiğini ifade eden Derince, geri kalan fidanların ise aşılama yöntemiyle sakız ağacı haline getirileceğini söyledi.
Sakız ağaçlarının ilk ürününün dikildikten 4-5 yıl sonra alınabildiğini ve 10-15 yaşlarından itibaren 300-350 gram ürün verdiğini belirten Derince, vatandaşları sakız ağacı yetiştiriciliğine teşvik etti. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın sakız ağacı yetiştiriciliğine büyük önem verdiğini ve destek sağladığını aktaran Derince, vatandaşları sakız ağacı dikmeye davet etti.