Şöyle bir düşününce pek çoğumuzun rehberinde ağırlıklı olarak “İsim Soyisim” kombinasyonunu kullandığını varsayabiliriz. Peki ya özel olarak sevdiklerimiz ya da “artık” sevmediklerimiz? Nihayetinde herkes “bizde böyle duygular barındırmıyor olamaz” değil mi?
Mesela Ria Chopra bu konuya ilişkin başından geçen bir anekdotu paylaşırken şunları belirtiyordu:
“İşteki ilk günümde patronum bana telefonundan aldığı bir ekran kaydı göndermişti. Videoda, 'Ria Potansiyel Aday' olarak kaydettiği numaramı 'Ria (iş)' olarak değiştiriyordu. Dört tur mülakattan geçmiş, tüm belgelerimi iletmiş ve sözleşmemi imzalamıştım ancak kişi listesinde 'potansiyel aday'dan 'iş'e dönmem gerçekten o iş yerine ait hissetmemi sağladı.”
Vice için konuya dair bir makale kaleme alan Ria Chopra, aslında tahmin edebileceğimiz üzere hemen hemen herkesin genellikle “İsim Soyisim” kombinasyonunu kullandığını, sevdiklerimiz için emojiler ya da lakaplar kullanırken bazı insanları da onları tanıdığımız yerle ilişkilendirerek kaydettiğimizi ortaya koyuyor.
İŞİN MATEMATİĞİ VAR!
Hepimizin rehbere kayıtlar yaparken kendine koyduğu kurallar var. Ama bazen ortalık karışabiliyor ve “Babam Yeni”, “Beyza İş 2” gibi kayıtlar ortaya çıkabiliyor. Kendi rehberimde “Deco”, “Enes Morocco” ve “Ersin Servis” favorilerim arasında. Deco'nun kim olduğunu biliyorum. Çok eskiden beri tanıdığım bir arkadaşım. Diğer ikisinin ise kim olduğuna dair en ufak bir fikrim yok. Geçmişte aynı şirkette çalıştığımız ve adının yanına şirketin ismini eklediğim bir arkadaşımla yeniden farklı bir şirkette denk geldiğimizde kendimi rehberde buna dair bir değişiklik yaparken buldum. Demek ki bu işin bir matematiği var...
Üniversite öğrencisi Egehan Yaltıraklı, insanları rehberine yakınlık derecesine göre kaydettiğini dile getiriyor. Onun da kendince oluşturduğu bir sistem var. “Eğer aynı isimli birkaç kişi varsa en yakın olduğumu ismiyle, diğerlerini soyadıyla birlikte kaydediyorum” diyor ve “Lakabı varsa soyadı bölümüne lakabını yazarım” diye konuşuyor.