Maalesef hakem hataları artarak devam ediyor. Geçen haftalarda yazdığımız gibi büyük takımlar puan kaybetmeyince fazla gürültü çıkmıyor. Buradan her hafta inat ve ısrarla yazdım, yazmaya da devam edeceğim. Hakemler, gerçek patronlarının MHK olduğuna yürekten inanmadıkları sürece, hataların önüne geçmek mümkün değildir. Baskılara boyun eğmeyen, federasyon tarafından yönlendirilmeyen, koltuğunu korumak için ödün vermeyen, kulüplerin ve medyanın etkisinde kalmayan, eşitlik ve adaletten şaşmayan bir MHK, hakem yönetimlerini toparlamanın ilk reçetesidir.

 GİZLİLİK ÖN PLANDA

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, verdiği demeçlerin birçoğunda şeffaf olmaktan bahsediyor. Ama bu söylemleri MHK’yi kapsamıyor. İşte size sadece birkaç konu başlığı.

  • Atamalarda algoritmaya müdahale olup olmadığı tam bir muamma,
  • Eğitimlerin herkese açık olması hedeflenirken, bazı bölümler gözlemcilere bile kapatılıyor.
  • Hakemler hangi pozisyonda doğru karar verdi? Hangisinde hatalıydı? Bunları kamuoyu bilmeli. Yıllar önce MHK Başkanı basın toplantısı yapıp açıklıyordu. Bir dönem ise, salı günleri resmi bültenle tff.org’da yayınlandı. Bu sezon, maalesef her şey gizli.

MHK İSTEMİYOR

 Geçen yıl Başkan Büyükekşi, kuralına göre programını başlatmıştı yayıncı kuruluşta. Son derece faydalı bir programdı. Herkes doğrunun ne olduğunu oradan öğreniyordu. İlk yarı MHK başkan vekili olarak Murat Ilgaz, 2. yarı ise MHK başkanı Lale Orta bizzat programa katılarak kamuoyunu aydınlatıyordu. Sezon başından beri program yayınlanmadı. Program yapmayı, yayıncı kuruluş istiyormuş. Ama MHK istememiş. Doğru kararın ne olduğunu, kuralın ne dediğini, MHK’ nın görüşünü, artık kimse öğrenemiyor. Nerede kaldı şeffaflık?

İHK SINAVLARI

 İl hakem kurulu seçimleri için, TFF başkanı “Sınavlar aşamalı olacak, her şey şeffaf olacak ve benim kontrolüm altında olacak” demişti. Sonuçlar açıklandı, kimin hangi sınavdan, ne puan aldığı belli değil. Sadece toplam puanlar yazıldı, göstermelik olarak. Hangi illerde, mülakattan düşük verilerek devre dışı bırakılanlar var, ya da yüksek puan verilerek desteklenenler? Yazılı sınav soruları, sınav öncesi dışarıya sızdı mı? Sayın Büyükekşi, işlerinin yoğunluğundan bu konuyla ilgilenemedi herhalde. MHK da meydanı boş bulmuş anlaşılan. Birçok ilde kazan “fokur fokur” kaynıyor. TFF başkanının duruma el koyması lazım. Camia şeffaflık bekliyor.