Melih Han Bilgin’in yaptığı inceleme sonrasında TPAO sosyal medya hesaplarından konu ile ilgili açıklama yapıldı. 

Asgari ücrette zam maratonu başlıyor: 4 farklı senaryo Asgari ücrette zam maratonu başlıyor: 4 farklı senaryo

Açıklamada Gabar bölgesinde günlük 25 bin varil petrol üretimine ulaşıldığı aktarılarak, "Enerjide bağımsız Türkiye hedefimize doğru, ay yıldızlı bayrağımızın gölgesinde dağ taş, gece gündüz demeden tüm ekibimizle görevdeyiz" denildi.

TPAO’nun sondaj sahası açma ve petrol üretim çalışmalarının yayımlandığı videoda konuşan TPAO Genel Müdürü Melih Han Bilgin, "Gabar projesinde üretilmiş olan bu gün itibari ile ürettiğimiz yaklaşık 25 bin varillik ham petrol bu gördüğünüz tanklarda depolanıyor ve her gün tankerler ile beraber işlenmek üzere rafinerilere taşınıyor.

Böylece ülkemiz ekonomisi ve kurumumuz için büyük bir değer üretilmeye devam ediyor. Yıl sonuna kadar hedefimiz günlük üretimimizi sadece Gabar projesinden 35 bin varile çıkartmak. 2024 yılı sonu için hedefimiz ise sadece Gabar projesinde günlük 100 bin varil üretim. Biz bu hedefi gerçekleştirebilmek için var gücümüzle, bütün takımımızla gece gündüz çalışıyoruz" dedi.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığından (TPAO) alınan bilgiye göre, Şehit Aybüke Yalçın Sahası'ndaki yeni keşfin, toplam "yerinde petrol rezerv" miktarının yaklaşık 1 milyar varil, üretilebilir rezervin ise yaklaşık 600 milyon varil olacağı tahmin ediliyor.

Şehit Aybüke Yalçın Sahası'ndaki rezervin parasal karşılığı 80 milyar dolar olarak ifade ediliyor.

Terörden arındırılan Gabar Dağı'nda, 2020'de başlatılan sismik araştırmaların ardından petrol rezervi bulunması üzerine, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı koordinesinde Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) çalışma başlatmış, yapılan arama faaliyetlerinde 13 Eylül 2021'de ilk kuyu, 'Şehit Esma Çevik-1' adıyla faaliyete alınmıştı.

Esma Çevik sahası 200 milyon varillik 16 milyar dolarlık bir keşif olarak ifade ediliyor.

Kaynak: Yeni Şafak