Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları Komutanı Muhammed ed-Dayf, İsrail'e karşı başlattıkları Aksa Tufanı'nın ilk aşamasında 5 bin roket ve havan fırlattıklarını duyurdu. İsrail ise savaş durumuna geçerek yedek askerlerini göreve çağırdı. İsrail'de bazı havalimanları kapatıldı. İsrail ordu sözcüsü, Gazze Şeridinde Hamas’a karşı “Demir Kılıç Operasyonu” başlattıklarını söyledi. Bölgedeki çatışmalar sürüyor.

İSRAİL-GAZZE HATTINDA SON DAKİKA GELİŞMELERİ

17: 43 İSRAİL: GAZZE ŞERİDİ'NDEN DÜZENLENEN SALDIRILARDA ÖLENLERİN SAYISI 100'E YÜKSELDİ

İsrail ordu radyosu, Gazze Şeridi'nden düzenlenen saldırılarda İsrail'de ölenlerin sayısının 100'e yükseldiğini duyurdu.

17:01 BEYAZ SARAY: BIDEN BİLGİLENDİRİLDİ

Beyaz Saray: Üst düzey ulusal güvenlik yetkilileri Biden’a İsrail’deki duruma ilişkin bilgi verdi.

17:00 RUSYA'DAN AÇIKLAMA

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Hamas'ın başlattığı Aksa Tufanı Operasyonu’na ilişkin yaptığı açıklamada taraflara ateşkes çağrısı yaparak, “75 yıldır devam eden, şiddet içeren bir çözüm değil yalnızca siyasi ve diplomatik olarak çözülebilecek bu çatışmanın, başkenti Doğu Kudüs olan 1967 sınırlarıyla bağımsız bir Filistin devleti kurulmasını destekleyen uluslararası yasalar temelindeki müzakere süreciyle çözülebileceğine yönelik ilkeli ve istikrarlı duruşumuzu teyit ediyoruz” dedi.

16:54 HAMAS'TAN ELLERİNDEKİ İSRAİLLİLERLE İLGİLİ AÇIKLAMA

Hamas: Elimizde İsrail’in hapishanelerindeki tüm Filistinlileri serbest bırakmasını sağlayacak kadar İsrailli esir var.

16:50 "EN AZ 100 İSRAİLLİ ÖLDÜ"

 İsrail basını, Hamas’ın saldırılarında en az 100 İsraillinin öldüğünü söyledi. 

16:15 MACRON'DAN İSRAİL'E DAYANIŞMA MESAJI

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, İsrail Cumhurbaşkanı Herzog ile telefonda görüştü. "Fransa, İsrail ile dayanışma içerisinde" dedi.

16:05 "100'DEN FAZLA FİLİSTİNLİ ÖLDÜ"

Filistinli yetkililer 198 Filistinlinin öldüğünü açıkladı.

16:07 İSRAİL BAŞBAKANI KABİNE TOPLANTISI YAPTI

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, abluka altındaki Gazze Şeridi'nden Hamas'ın başlattığı "Aksa Tufanı" saldırısı üzerine kabine üyeleri ve güvenlik otoriteleriyle bir toplantı yaptı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "Öncelikli hedefimiz topraklarımıza giren düşman unsurları temizlemek, saldırıya uğrayan yerleşim yerlerinde güvenlik ve huzuru tesis etmek" dedi.

15:39 IRAK: İŞGALİN DOĞAL BİR SONUCU

Irak: Bugün gerçekleşen operasyonlar yıllardır devam eden işgalin doğal bir sonucu

15:38 ABD'DEN DESTEK AÇIKLAMASI

ABD Savunma Bakanı Austin: Pentagon İsrail’e kendisini savunması için ihtiyaç duyduğu her şeyi sağlamak için çalışacak.

15:34 "ONLARCA İSRAİL ASKERİ ELİMİZDE"

Filistinli gruplar, "Aksa Tufanı" saldırısında çok sayıda İsrail askerinin esir alındığını duyurdu.

Kassam Tugaylarına ait Telegram kanalında yayımlanan videoyla birlikte paylaşılan açıklamada, "Aksa Tufanı'nda esir alınan onlarca İsrail askeri Kassam Tugaylarının elinde" ifadelerine yer verildi.

Videoda, askeri üniforma giymediği görülen 3 kişinin de "İsrail askerleri" olduğu belirtilen açıklamada, esir alınan asker sayısıyla ilgili net bilgi verilmedi.

İslami Cihad Hareketinin silahlı kanadı Kudüs Seriyyeleri Sözcüsü Ebu Hamza da yaptığı açıklamada, "Elimizde esir olan bir dizi Siyonist asker var." dedi.

Ebu Hamza, Kudüs Seriyyelerinin de diğer Filistinli gruplarla birlikte "Aksa Tufanı" kapsamında cephe gerisinde, bir dizi saldırı gerçekleştirdiğini kaydetti.

İsrail'den ise Filistinli grupların bu açıklamasına ilişkin henüz açıklama yapılmadı.

15:23 40 ÖLÜ, 750'DEN FAZLA YARALI

İsrail Hamas’ın saldırılarında 40 İsraillinin öldüğünü 750’den fazla kişinin yaralandığını açıkladı.

15:18 İSRAİL GÜÇLERİ BATI ŞERİA'DA 14 FİLİSTİNLİYİ YARALADI

İsrail güçleri işgal altındaki Batı Şeria'nın çeşitli bölgelerinde 14 Filistinliyi yaraladı.

Filistin Sağlık Bakanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Batı Şeria'nın El Halil, Ramallah, Kalkılyye kentlerinde İsrail güçleriyle Filistinliler arasında olaylar çıktı.

İsrail güçlerinin gerçek mermiyle müdahalesi sırasında 14 Filistinli yaralandı, yaralılardan birinin durumunun ağır olduğu kaydedildi.

Sahadaki sağlık görevlileri ise, olaylara müdahale sırasında onlarca kişinin İsrail güçlerinin attığı göz yaşartıcı gazdan etkilendiğini belirtti.

Batı Şeria'daki olaylar, Gazze Şeridi'nde gerginliğin tırmanmasının ardından gerçekleşti.

15:15 BM'DEN ÇAĞRI

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, Filistin ile İsrail arasında bu sabah başlayan gerilim karşısında bölgedeki tüm taraflara ve kilit ülkelere, daha fazla kan dökülmesini önlemek için gerilimi azaltma çağrısında bulundu.

Türk, yaptığı yazılı açıklamada, "Bu sabah, Filistinli silahlı gruplar tarafından İsrail'e doğru yüzlerce, belki de binlerce rastgele roket atıldığı ve en az 22 İsraillinin öldürüldüğü, yüzlercesinin ise yaralandığı yönündeki haberler karşısında şok oldum ve dehşete düştüm. Ayrıca İsrailli sivillerin rehin alındığı yönündeki haberlerden de derin endişe duyuyorum" ifadelerini kullandı.

Bu saldırının İsrailli siviller üzerinde "korkunç bir etkisi" olduğunu belirten Türk, sivillerin hiçbir zaman saldırıların hedefi olmaması gerektiğini kaydetti.

14:58 İRAN'DAN AÇIKLAMA

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in üst düzey askeri danışmanı Yahya Rahim Safevi, Hamas'ın İsrail'e karşı başlattığı "Aksa Tufanı" Operasyonu'nu desteklediklerini söyledi.

Putin'den Filistin mesajı: Meşru haklarını destekliyoruz Putin'den Filistin mesajı: Meşru haklarını destekliyoruz

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney'in üst düzey askeri danışmanı Yahya Rahim Safevi, Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları'nın İsrail'e yönelik başlattığı Aksa Tufanı Operasyonu'na dair açıklamalarda bulundu. İsrail'i hedef alan operasyonlar nedeniyle Hamas'ı tebrik eden Safevi, "Biz bu operasyonu destekliyoruz ve direniş cephesinin de bu operasyonu desteklediğinden eminiz. Filistin ve Kudüs özgürleşene kadar Filistinli mücahitlerin yanında olacağız" ifadelerini kullandı.

14:54 ABD'DEN AÇIKLAMA

 ABD, Hamas'ın saldırısını kınadı, İsrail hükümetinin ve halkının yanında olduklarını açıkladı.

14:52 SUUDİ ARABİSTAN'DAN ÇAĞRI

 Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı şiddetin derhal durması için taraflara çağrıda bulundu.

13:53 İSRAİL'DE OHAL İLANI

İsrail'de ulusal çapta olağanüstü hal ilan edildi.

13:39 TÜM FİLİSTİNLİLERE 'AKSA TUFA'NINA KATILIN' ÇAĞRISI

Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, tüm Filistinlileri İsrail'e karşı başlattıkları "Aksa Tufanı operasyonuna" katılmaya çağırdı.

Ebu Ubeyde, El-Aksa Televizyonuna yaptığı açıklamada, sabah başlatılan operasyonun planlandıkları gibi devam ettiğini belirterek, "Düşman hayal kırıklığından uyandığında şaşkına dönecek" ifadelerini kullandı.

13:36 MISIR'DAN İTİDAL ÇAĞRISI

Mısır, Filistin ile İsrail arasındaki gerilimin riskleri konusunda uyarıda bulunarak taraflara "azami itidal" çağrısı yaptı.

Mısır Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Mısır Arap Cumhuriyeti, Filistin kentlerine yönelik bir dizi saldırının ardından Filistin ile İsrail tarafları arasında devam eden gerilimin korkunç tehlikeleri konusunda uyarıda bulundu.” ifadeleri kullanıldı.

Bölgedeki gelişmeler karşısında “azami itidal gösterilmesi ve sivillerin daha fazla riske maruz bırakılmaması” çağrısına yer verilen açıklamada, gerilimin tırmanmasının ateşkes çabalarını olumsuz yönde etkileyebilecek olası ciddi yansımaları konusunda uyarıda bulunuldu.

13:10 TÜM HASTANELERDE ACİL DURUM

Filistin Sağlık Bakanı, tüm hastanelerde acil durum ilan etti.

12:43 ERDOĞAN'DAN 'İTİDAL' ÇAĞRISI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "İsrail'deki hadiseler ışığında tüm tarafları itidale davet ediyoruz" dedi. 

12:42 22 İSRAİLLİ ÖLDÜ

İsrail acil yardım servisi Kızıl Davut Yıldızı, Gazze Şeridi'nden düzenlenen saldırılarda 22 İsraillinin öldüğünü duyurdu.

12:28 FİLİSTİN DEVLET BAŞKANI ABBAS'TAN İLK AÇIKLAMA

Filistin Devlet Başkanı Abbas: Filistin halkı yerleşimlerine ve birliklerin işgaline karşı kendilerini savunma hakkı var. 

12:17 HİZBULLAH'TAN HAMAS'A DESTEK AÇIKLAMASI

Lübnan'daki Hizbullah Hareketi, Hamas'ın İsrail'e başlattığı saldırıyı desteklediklerini duyurdu. Hizbullah'ın yazılı açıklaması, örgüte yakınlığıyla bilinen Al Mayaden televizyonunun internet sitesinde paylaşıldı.

Hamas'ın Gazze Şeridi üzerinden İsrail'e başlattığı saldırı dolayısıyla Filistin direniş gruplarının tebrik edildiği açıklamada, Hamas'ın operasyonunun "İsrail'in devam eden suçlarına ve kutsallara yönelik ihlallerine kararlı bir yanıt" olduğu ifade edildi.

Hizbullah, "Arap, İslam ülkeleri ve dünyanın tüm özgür halklarına, Filistin halkı ve onun direniş hareketine destek vermeleri" çağrısında bulundu. Açıklamada, Hizbullah'ın Filistin sahasındaki gelişmeleri yakından takip ettiği ve Filistinli taraflarla sürekli temas halinde olunduğu aktarıldı.

11:58 HAMAS'A BAĞLI GRUPLAR İSRAİL YERLEŞİMLERİNDE DOLAŞIYOR

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin Kassam Tugayları'na bağlı bazı unsurlar, abluka altındaki Gazze Şeridi yakınlarındaki İsrail yerleşim bölgelerinde sokaklarda görüldü.

İsrail Kamu Yayın Kuruluşunun (KAN) haberine göre, Gazze sınırına yakın bazı bölgelerde yaşayan İsrailliler, evlerinin çevresindeki sokaklarda Filistinli silahlı grupların dolaştığını söyledi.

Haaretz gazetesinin İsrail polisine dayandırdığı habere göre, 60 kadar silahlı Filistinlinin 14 ayrı İsrail bölgesine girdiği değerlendiriliyor.

Times of Israel'in haberine göre, Gazze'den atılan roketlerin isabet ettiği noktalarda şu ana kadar 6 kişi hayatını kaybetti, yüzden fazla İsrailli yaralandı. İsrail basını daha önce ölü sayısını 5 olarak vermişti.

11:54 "BÖLGE MECLİS BELEDİYE BAŞKANI ÖLDÜRÜLDÜ"

Hamas’ın başlattığı Aksa Tufanı operasyonu sonrasında çıkan çatışmalarda Gazze Şeridi’ne yakın Shaar Hanegev bölgesinin meclis başkanı Ofir Liechstein’in öldürüldüğü açıklandı.

Açıklama Gazze Şeridi’ne komşu yerel yönetim olan Shaar HaNegev Bölge Meclisi’nin resmi sosyal medya hesabından yapıldı. Açıklamada Shaar Hanegev Bölge Meclis Başkanı Ofir Liechstein'ın çıkan çatışmada öldürüldüğü ifade edildi.

11:41 NETANYAHU: SAVAŞTAYIZ VE KAZANACAĞIZ

 İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu "Düşmanımız daha önce hiç görülmemiş bir bedel ödeyecek. Savaştayız ve kazanacağız" dedi.

11:24 İSRAİL CUMHURBAŞKANI: “İSRAİL ZOR ZAMANDAN GEÇİYOR”

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “İsrail zor zamandan geçiyor. Bize zarar vermek isteyenlerin üstesinden gelebilecek güçte” dedi.

İsrail Güvenlik Kabinesi, bugün 13.00’te toplanacak. Başbakanlık tarafından yapılan açıklamada, kabine toplantısı öncesinde Başbakan Binyamin Netanyahu ile güvenlik yetkilileri ile görüşmesi bekleniyor.

Savunma Bakanı Yoav Gallant, yedek askerleri çağıran kararnameyi imzaladı.

11:15 İSRAİL’E AİT KEREM EBU SALİM SINIR KAPISI VE ÇEVRESİNDEKİ ASKERİ NOKTA ELE GEÇİRİLDİ

Hamas, silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları tarafından başlatılan “Aksa Tufanı” operasyonu kapsamında Gazze Şeridi’nin güneydoğusundaki İsrail’e ait Kerem Ebu Salim Sınır Kapısı ile çevresindeki askeri noktanın ele geçirildiğini iddia etti.

11:11 İSRAİL SAVAŞ UÇAKLARI HAVALANDI

İsrail ordusu onlarca savaş uçağıyla abluka altındaki Gazze Şeridi’ne saldırı başlattığını duyurdu

10:50 BATI ŞERİA'DAN DOĞU KUDÜS'E GİRİŞ ÇIKIŞLARI KAPATILDI

Filistin resmi ajansı WAFA'nın haberine göre, İsrail, Batı Şeria'dan Doğu Kudüs'e tüm asker kontrollü geçiş noktalarını kapattı.

Kudüs'e giriş çıkışların tümüyle engellendiği, vatandaşların geçiş noktalarında bekletildiği ve Kudüs'e giriş yollarında trafik yoğunluğunun olduğu ifade edildi.

İsrail'in işgal altındaki Batı Şeria'nın bazı bölgelerine geçiş yollarını da kapattığı belirtildi.